Komentāri

Eiropas prestižākais cilvēktiesību apbalvojums – Saharova balva – šogad piešķirta Irākas jezīdu kopienas sievietēm Nadiai Muradai un Lamijai Hadži Bašarai, kuras smagi cietušas no Islāma valsts teroristu zvērībām.

Abām jaunajām sievietēm ir ļoti skaudrs dzīvesstāsts – viņas, tāpat kā vēl vairākus tūkstošus jezīdu sieviešu, pēc Irākas ziemeļu rajonu ieņemšanas džihādisti nolaupīja, seksuāli izmantoja un pārdeva verdzībā. Abām no Islāma valsts kaujiniekiem izdevās aizmukt.

Bašara bēgšanas laikā tika smagi ievainota – mīnas sprādzienā zaudēja vienu aci un ieguva sejas apdegumus. Abas sievietes pēc nokļūšanas brīvībā ir kļuvušas par jezīdu kopienas aizstāvēm – tiek uzskatīts, ka džihādisti apzināti mēģināja iznīdēt visus jezīdus, ko viņi uzskata pa pagāniem.

Martins Šulcs, EP priekšsēdētājs:

Abu sieviešu drosmi un vērtības, ko viņas pārstāv, nav iespējams aprakstīt. Viņas abas ir kļuvušas par spilgtu simbolu tiem cilvēkiem, kas cietuši no Islāma valsts īstenotās seksuālas vardarbības un verdzības. Viņas ir kļuvušas par Irākas jezīdu kopienas vēstnesēm un aicina visus mūs darīt to, ko paveikušas pašas – cīnīties pret genocīda politiku, ko pārstāv Islāma valsts teroristi.

Uz Saharova balvu vēl pretendēja Krimas tatāru līderis Mustafa Džemiļevs un Turcijas laikraksta galvenais redaktors Džans Dindars.

Video

Lasi vēl