Dubaijā cīņā ar karstumu radīti mākslīgi nokrišņi

13 komentāri
Dubaijā cīņā ar karstumu radīti mākslīgi nokrišņi
SWNS/SCANPIX

Dubaijā, cīnoties ar gandrīz +50 grādu karstumu, radīts mākslīgais lietus, izmantojot dronus, kas raida mākoņos elektriskos lādiņus, lai tie saplūstu kopā un veidotu nokrišņus.

Spēcīgas lietusgāzēs, kas rada sarežģītus braukšanas apstākļus un negaidīti ūdenskritumi ceļa nogāzēs. Tādi skati ir visai bieži novērojami Dienvidaustrumāzijā un amatpersonām ir izdevies to panākt arī Apvienotajos Arābu Emirātus (AAE) laikā, kad tur temperatūras stabiņš pakāpies līdz +48,8 grādiem pēc celsija.

Baltoties AAE Nacionālā meteroloģijas centra teiktajā, spēcīgās lietusgāzes panāktas ar mākoņu mākslīgas veidošanas palīdzību. Lai novērstu nokrišņu mazināšanos valstī, 2017. gadā AAE investēja 15 miljonus dolāru (12,7 miljonus eiro) deviņos dažādos projektos, kas paredzēti nokrišņu veicināšanai.

Dodot mākoņiem elektriskos sitienus, ūdens lāses var apvienoties un kļūt gana lielas, lai kristu zemē lietus formā.

Mākoņu radīšana jau izgudrota 20. gadsimta 40. gados, zinātniekiem atklājot, ka, no lidaparātiem izšaujot ķīmiskas vielas, piemēram, sudraba jodīdu vai sāli, iespējams veicināt lietu un sniegu sausākās teritorijās.

Vēlāk to izmantoja ASV karaspēks kā eksperimentālu kara paņēmienu, tomēr vēlāk atzīts, ka šai metodei izmantotais sudraba jodīds rada saindēšanās risku jūras iemītniekiem. Turklāt šis paņēmiens var veicināt arī ūdens temperatūru palielināšanos un traucēt jūras dabīgo vidi jau tā sarežģītajos klimata pārmaiņu laikos.

Dubaijas mākoņu veidošana, kurā izmantoti elektriskie lādiņi, uzskatāma par labvēlīgāku, jo netiek izmantotas ķīmiskās vielas, tādējādi neapdraudot dabu un tās iemītniekus.

13 komentāri