Drošības dienests sekojot līdzi Latvijas sabiedrībā notiekošajiem procesiem saistībā ar konfliktu Kalnu Karabahā

2 komentāri
Drošības dienests sekojot līdzi Latvijas sabiedrībā notiekošajiem procesiem saistībā ar konfliktu Kalnu Karabahā
PAULA ČURKSTE, LETA

Valsts drošības dienests (VDD) seko līdzi informācijai par situācijas attīstību Kalnu Karabahas reģionā, kā arī “atbilstoši savai kompetencei iegūst informāciju par Latvijas sabiedrībā notiekošajiem procesiem saistībā ar minēto konfliktu”, aģentūrai LETA vēstīja VDD.

Ņemot vērā dienesta darbības specifiku, VDD patlaban plašākus komentārus nesniedza, līdz ar to nav zināms, vai ir novērota Latvijas valstspiederīgo interese un mēģinājumi piedalīties bruņotā konfliktā Kalnu Karabahā.

Krimināllikums par aktīvu piedalīšanos ārpus Latvijas notiekošā bruņotā konfliktā, kas vērsts pret valsts teritoriālo neaizskaramību vai neatkarību vai citādi ir pretrunā ar Latvijai saistošām starptautiskajām tiesībām, neievērojot normatīvos aktus vai Latvijai saistošus starptautiskos līgumus, paredz brīvības atņemšanu līdz desmit gadiem.

Minētā likuma norma stājā spēkā 2015.gadā. Kopš tā laika VDD ir sācis vairākus kriminālprocesus par Latvijas iedzīvotāju dalību konfliktos Sīrijā/Irākā un Austrumukrainā. Vairākas personas VDD izdevies aizturēt un atsevišķos gadījumos jau spēkā stājušies tiesas notiesājoši spriedumi.

Jau ziņots, ka Kalnu Karabahas konfliktā kopš intensīvu kauju atsākšanās 27.septembrī dzīvību zaudējuši vismaz 300 cilvēku, arī 48 civilisti.

Azerbaidžānas un Armēnijas starpā valda naidīgas attiecības kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem, kad notika karš par galvenokārt armēņu apdzīvoto Kalnu Karabahu.

Kalnu Karabaha, kas padomju laikā bija Azerbaidžānas PSR sastāvā, kopš deviņdesmito gadu sākuma ir “de facto” neatkarīga armēņu republika. Kaut arī kopš PSRS sabrukuma Azerbaidžāna nekontrolē Kalnu Karabahu, tā šo armēņu apdzīvoto reģionu uzskata par savu teritoriju. Arī starptautiskā sabiedrība uzskata Kalnu Karabahu par daļu no Azerbaidžānas un neviena valsts nav atzinusi šo reģionu par neatkarīgu valsti.

Neatkarību Kalnu Karabaha pasludināja 1991.gadā. Tās atdalīšanās no Azerbaidžānas veicināja kara izraisīšanos starp Azerbaidžānu un Armēniju. Karā dzīvību zaudēja aptuveni 35 000 cilvēku, un vairāk nekā miljons cilvēku abās valstīs bija spiesti pamest savas mājas.