Donalda Trampa darbi un nedarbi – ko varam sagaidīt no jaunā ASV prezidenta?

Komentāri

Apritējis mēnesis kopš par ASV prezidentu ievēlēts miljardieris Donalds Tramps. Pilnvaras viņš pārņems janvārī, bet jau tagad viņš regulāri izceļas ar skandaloziem izteikumiem, kas pievēršs mediju uzmanību. Kādi darbi slēpjas aiz skaļām frāzēm un ko varam no jaunā ASV prezidenta sagaidīt?

Vēlēšanu uzvaras naktī Donalds Tramps solīja ”sadziedēt sašķeltības brūces”, taču līdz šim Tramps nav licis akcentus, lai kļūtu par visu amerikāņu prezidentu. Un kāpēc gan viņam vajadzētu? Ar Republikāņu vairākumu kongresā viņam nav jādzenas pēc kompromisa politikas. Un tāpēc pašlaik Tramps dara to, ko viņam līdz šim izdevies darīt visabāk – taisa šovu, ”sakrata esošo sistēmu”, un kā apgalvo daudzi kritiķi – kārto sava biznesa interešu lietas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Par biznesu runājot

Pēdējās nedēļās jaunievēlētais prezidents sūtījis līdz šim nepieredzētus signālus ASV uzņēmējiem. Viņš ir publiski nosodījis Apple korporāciju, aicinot vairāk Ifona detaļu ražot štatos. Tramps arī draudējis autoražotājam Ford ar nopietnām sekām, ja tas sekos saviem plāniem pārcelt mazlitrāžas auto ražošanu uz Meksiku. Un ar tviterziņas starpniecību Tramps pieprasījis apturēt jaunās prezidenta lidmašīnas piegādi no Boing ražotnes, jo lidmašīna ir par dārgu, ne mazsvarīgi, kā norāda kritiķi – šis solis sekoja pēc tam, kad Boinga vadība bija kritizējusi Trampa protekcionisma politiku.

Neskatoties uz ”kara cirvi”, ko Tramps it kā ir izracis strādnieku interesēs sarunās ar korporācijām, biznesa elite ir piesardzīga ar jauno prezidentu – tā piemēram, tas pats Boings ziedos 1 miljonu dolāru prezidenta inaugurācijas pasākumam; jo Trampa solījums – samazināt nodokļus korporācijām, lai ražošana ASV būtu lētāka – ir pievilcīgs burkāns – vismaz līdz brīdim, kad janvārī tiešām būs skaidrs, kā tas tiks darīts. Kam tad kalpo Tramps – strādnieku šķiras interesēm vai ilgtermiņā – tomēr tām pašām koporāciju interesēm?

Trampa lielākais pēcvēlēsanu šovs

Inidianas štatā iejaucoties Carrier kondicionieru rūpnīcas plānos atlaist darbiniekus, šķiet, vieš skaidrību Trampa darbības modelī. Lai Carrier saglabātu 1100 darba vietu, Tramps uzņēmumu uzpirka ar nodokļu atlaidi. Šovs izdevās – jo aptaujas pierāda, ka sešu no desmit amerikāņu acīs Tramps ir guvis atzinību par strādnieku aizstāvēšanu Indianā.

Tikai realitātē no 1100 saglabātajām darba vietām 350 nebija plānots likvidēt, bet 550 cilvēki tiks atlaisti tāpat-visa publicitāte ir bijusi par dažiem simtiem darba vietu, turklāt uz neilgu laiku. Trampa izraisītajā eiforijas troksnī – balsi zaudēja arodbiedrība, strādniekus atlaidīs pakāpeniski, bet korporācija reizē būs guvusi nodokļu atvieglojumu.

Arī citi trokšņi

Kā nu jau bēdīgi slavenā Trampa un Ķīnas Tautas republikas saķeršanās novērš uzmanību no Trampa ”klusajiem darbiņiem” ārpus Amerikas: Trampa ģimenei ir biznesa intereses 144 uzņēmumos 25 pasaules valstīs – un tie ir viņu pašu uzrādītie ”acīmredzamie” dati. Un dažas no šīm interesēm jau nonākušas ārpolitisko interešu konfliktā – piemēram, Trampa Torņi Stambulā – Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans, pašlaik gan liels Donalda draugs, ir norādījis, ka attiecību pasliktināšanās gadījumā Trampa vārdam nebūtu vietas Turcijas sirdī. Tramps izcēlies arī citās zemēs – Argentīnas avoti apgalvo, ka ir izdarīts spiediens uz Argentīnas valdību būvniecības atļauju jautājuma sakārtošanai. Kā arī avoti no Vašingtonas apgalvo, ka gaisā virmo Trampa direktīva – ārvalstu diplomātiem palikt tikai viņa ģimenes viesnīcās.

Līdz ar to, var piekrist Economist viedoklim – darbi līdz šim norāda- Tramps sevi redz ne kā ASV prezidentu, bet kā karali – pompozi ierodoties un risinot tautas problēmas sarkanā apmetnī (viņam regāliju vietā ir sarkanā kaklasaite), bet karalim atgriežoties pils mūros – viss atkal ir pa vecam. Un vienīgais, kas pašam karalim rūp – ir viņa karaliskās ģimenes labklājība. Vai pēc janvāra inaugurācijas Tramps no karaļa pārtaps prezidentā – un vai Amerikā, kas ir kausējamais katls simtiem pretrunīgu interešu, ir iespējams valdīt solot, bet nedodot solīto – to uzzināsim jau pavisam drīz – 2017.gadā.

Saņem notifkācijas par jaunākajām ziņām! Izvēlies ziņas, izklaide vai abus!
Kas ir notifikācijas?

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu 3

Tetovējumam ne vienmēr jābūt ar dziļu jēgu – pietiek ar to, ka tas labi izskatās uz ādas – , tomēr visai bieži tetovējumi ir cieši saistīti ar mīlestību – kur nu vēl labāku veidu, kā padarīt to mūžīgu un vienmēr paturēt pie sevis! Tetovēšanas mākslinieks Mārtiņš Kaija neatbalsta tikai vienam otra vārda iemūžināšanu uz ādas – kāpēc gan, ja viens tetovējums var izteikt pat tūkstošiem vārdu.

Lasi vēl