Dombrovskis par piedāvāto amatu Eiropas Komisijā: Man būs iespēja turpināt iesāktos darbus pie Eiropas ekonomikas stiprināšanas 

2 komentāri

Eiropas Komisijas (EK) nākamā vadītāja Urzula fon der Leiena paziņojusi savas komandas sastāvu. Kā iepriekš solīts, veidojot komisāru listi, viņa vadījusies pēc dzimumu līdztiesības principa – puse kandidātu ir sievietes. Valdim Dombrovskim ieplānots viceprezidentam amats, un viņš atbildēs par ekonomikas un finanšu nozari.

Jaunais Eiropas Parlamenta sasaukums darbu sāka 1. jūlijā, savukārt Eiropas Komisijas pilnvaras stāsies spēkā 1. novembrī. Žana Kloda Junkera vietā nāks vāciete Urzula fon der Leiena. Visu vasaru viņa izraudzījās savas komandas locekļus – kopumā 26 komisārus. Viņas uzstādījums bija veidot komandu, kurā vīrieši un sievietes būtu līdzīgā proporcijā, tāpēc komisāra portfelim dalībvalstīm lūdza izvirzīt vairākus kandidātus, lai būtu iespēja izvēlēties. Nu saraksts ir nokomplektēts, un otrdien ar to iepazīstināja plašāku sabiedrību.

“Šodien es prezentēju manu komandu Eiropai – tā veidota, izmantojot mūsu spēku un talantus – vīriešus un sievietes, gan pieredzējušus, gan jaunus, no austrumiem un rietumiem, dienvidiem un ziemeļiem, komandu, kas ir labi sabalansēta, kas apvieno dažādību pieredzē un kompetencē,” sacīja jaunievēlētā EK vadītāja.

Jaunajā Eiropas Komisijā būs 13 sievietes, ieskaitot Leienu, un 14 vīrieši. Trim komisāriem būs dubultas funkcijas, jo viņi pildīs arī viceprezidenta pienākumus un palīdzēs koordinēt komisijas darbu. Viņu vidū ir arī Latvijas pārstāvis Valdis Dombrovskis.

Pēc Leienas teiktā, Dombrovskis komisijā vadīs procesu, lai Eiropas ekonomikā apvienotu sociālos jautājumus un tirgu, kā arī ieņems finanšu pakalpojumu komisāra posteni.

“Esmu gandarīts par jaunievēlētās Eiropas Komisijas priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas piedāvājumu viņas komandā uzņemties priekšsēdētājas izpildvietnieka pienākumus, lai koordinētu darbu pie ekonomikas un atbildētu par finanšu pakalpojumiem. Tas nozīmē, ka man būs iespēja turpināt iesāktos darbus pie Eiropas ekonomikas stiprināšanas pret iespējamiem satricinājumiem, kas īpaši būtiski, ņemot vērā starptautiskos tirdzniecības konfliktus un ekonomiskās izaugsmes bremzēšanos,” sacīja Dombrovskis.

Urzula fon der Leiena uzsver, ka viņas vadītās komisijas prioritātes būs likuma varas stiprināšana un progresīva klimata politika, tāpat viņa apņēmusies aizstāvēt Eiropas dzīvesveidu un stiprināt Eiropas lomu pasaulē. Arī Eiropas Komisijas darbu viņa vēlas padarīt modernāku, sanāksmēs atteikties no papīra formāta dokumentiem, tā vietā izmantojot digitālās iespējas. “Es vēlos, lai komisāri pirmajā darba pusgadā apmeklē katru no dalībvalstīm. Turklāt, mums ir jāiepazīst ne tikai galvaspilsētas, bet jāapmeklē reģioni, kur Eiropas cilvēki dzīvo un strādā.”

Plānots, ka mūsu kaimiņi igauņi būs atbildīgi par enerģētikas jomu, bet lietuviešiem tiks vides un okeāna jautājumi. Urzulas fon der Leienas piedāvātie komisāra amata kandidāti vēl jāapstiprina Eiropas Parlamentam, un tiek prognozēts, ka dažus no viņiem varētu izbrāķēt, piemēram, pārstāvjus no Ungārijas, Polijas un Rumānijas.

Plānots, ka darba intervijas parlamenta komitejās Briselē notiks no 30. septembra līdz 8. oktobrim.