Dombrovskis ES tirdzniecības komisāra amatā pauž gatavību nākt klajā ar jaunu ceļvedi tirdzniecības politikai

1 komentārs

Eiropas Savienības (ES) tirdzniecības komisāra amata kandidāts Valdis Dombrovskis (JV) Eiropas Parlamenta (EP) deputātiem 2. oktobrī uzklausīšanā solīja nākt klajā ar jaunu ceļvedi tirdzniecības politikai, vēsta TV3 Ziņas.

Eiropas Komisijas izpildviceprezidentam Valdim Dombrovskim 2. oktobrī bija eksāmens Eiropas Parlamentā. Viņš kandidē uz ļoti ietekmīgo ES tirdzniecības komisāra amatu, un 2. oktobrī notika Dombrovska uzklausīšana. Lai gan Dombrovskis ES tirdzniecības komisāra amatam izvirzīts patlaban, taču faktiski šos amata pienākumus pilda jau kopš 26. augusta, kad atkāpās iepriekšējās šā posteņa ieņēmējs Fils Hogans no Īrijas.

Tomēr oficiālajām procedūrām Briselē liela loma. Piektdien, 2. oktobrī, Eiropas Komisijas izpildviceprezidents Dombrovskis ieradās uz uzklausīšanu Eiropas Parlamentā, lai paralēli savam pašreizējam amatam iegūtu arī ietekmīgo ES tirdzniecības komisāra krēslu.

Šos portfelis nozīmē atbildību par ārējās tirdzniecības regulējumu, ko dalībvalstis praktiski pilnībā deleģējušas Briselei, tāpēc konkrētais amats tiek uzskatīts par vienu no prestižākajiem Eiropas Komisijā. Darbs gan nav tas vieglākais. – starptautiskas sarunas ar citiem ekonomikas smagsvariem, Ķīnu un ASV, kā arī viegli laiki nesolās saistībā ar bloku pametušo Apvienoto Karalisti.

Savu uzrunu eiroparlamentāriešiem Dombrovskis sāka latviski.

“Gribu pateikties par šo iespēju, lai iezīmētu tuvākā gada laikā veicamos darbus tirdzniecības nomā, tai skaitā skatot tos plašākā Eiropas ekonomiskās attīstības kontekstā. Ceru, ka jūs gūsiet pārliecību, ka man šos pienākumus var droši uzticēt. Mūs sagaida daudz sarežģītu uzdevumu, taču Latvijā ir teiciens – kam rokas dotas, tam jāstrādā,” viņš pauda.

Dombrovskis deputātiem solīja jaunu ceļvedi tirdzniecības politikai, kas atbilstu ilgtspējas un digitālās atveseļošanās politikai. Esot jāpieliek visas pūles, lai no jauna iedzīvinātu stratēģisko partnerību ar ASV. Pēdējā laikā to aizēnojuši tā sauktie tirdzniecības kari. Uzlabojamas esot arī investīciju un tirdzniecības attiecības ar Ķīnu.

Pēc tam kandidāts atbildēja uz deputātu jautājumiem. Noslēgumā Dombrovskis pauda, ka dzīvojam izaicinājumu pilnā laikā, vienlaikus uzverot, ka nav svešs līderībai grūtos laikos.

“Es kļuvu par Latvijas premjerministru, kad mūsu valstij vajadzēja plānu, kā izkļūt no globālās finanšu krīzes. Es kļuvu par Eiropas Komisijas viceprezidentu laikā, kad ES vajadzēja, lai vienotā valūta un tirgus efektīvāk strādā mūsu cilvēku labā. Šodien es jums prasu iespēju vadīt Eiropas tirdzniecības politiku lielas neskaidrības laikā,” sacīja Dombrovskis.

Dombrovska uzklausīšana ilga trīs stundas. Balsojums par viņa apstiprināšanu amatā gaidāms nākamnedēļ.