Komentāri

ASV prezidenta vēlēšanas nav aiz kalniem, bet vēl pirms rezultāta tās jau ietekmējušas globālo finanšu tirgu. Varbūtība, ka uzvarētājs būs Donalds Tramps, radījusi neskaidrību biržās un sarukusi dolāra vērtība, kā arī naftas cena. Taču maz sagaidāms, ka Trampa negatīvā ietekme uz finanšu tirgu ietekmēs vēlētāju izvēli.

Jaunākie ASV prezidenta vēlēšanu aptauju rezultāti ietekmē arī ainu biržās. Reitingi, kuros republikāņu kandidāts Donalds Tramps apsteidz savu konkurenti Hilariju Klintoni, radījuši satraukumu finanšu tirgos un biržu indeksi samazinājušies, sasniedzot četru mēnešu zemāko atzīmi. Kritusies arī dolāra vērtība un naftas cena.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ekonomisti norāda, ka Trampa popularitāte tik tiešām ietekmē finanšu tirgus – tas saistīts ar to, ka miljardiera izteikumi veicina neskaidrību par nākotni, kas savukārt nozīmē augstāku risku.

Mārtiņš Kazāks, ”Swedbank” galvenais ekonomists

Klintone pašreizējā situācijā ir krietni prognozējamāks kandidāts. Finanšu tirgi var aptuveni stādīties priekšā, kāda būtu rīcība. Runājot par Trampu, šaubu ir krietni vairāk.

Neskaidrība kādu laiku saglabātos arī tad, ja Tramps kļūtu par Baltā nama saimnieku. Kazāks norāda, ka vienmēr ir bijis tā, ka starptautiskā politika ietekmē starptautisko ekonomiku, bet pašreiz tas ir īpaši izteikti.

Mārtiņš Kazāks, ”Swedbank” galvenais ekonomists

Tas jautājums nav tikai par ASV vēlēšanām. Ja skatāmies uz ekonomiku, turpmākos divus gadus ir skaidri redzams, ka politika daudzos gadījumos būs virzītājs ekonomikai. Finanšu tirgi strādā uz gaidām.

Ārpolitikas zinātāji gan norāda, ka Trampa ietekme uz finanšu tirgu visticamāk nemainīs vēlētāju izvēli, bet lielāku lomu gan nospēlēs emocijas

Andris Sprūds, Latvijas Ārpolitikas institūta direktors

Tie argumenti ir uz abām pusēm. Tikpat labi Tramps uzstāj, ka ir uzņēmējs un tas viņam palīdzēs sakārtot valsti. Emocijas ir sakāpinātas. Domāju, ka racionāli argumenti nemaz neizšķir.

Jaunākie reitingi rāda, ka abu kandidātu izredzes ir visai tuvas. Liela daļa vēlētāju aizvien nav izlēmuši, kam atdos savu balsi. Paredzams, ka vēlēšanu iznākumu ietekmēs svārstīgie štati – tie ir Ohaio, Pensilvānija un Florida.

Viegli pagatavojams rudenīgs saldums! Baltās šokolādes un ķirbju trifeles

Viegli pagatavojams rudenīgs saldums! Baltās šokolādes un ķirbju trifeles

Kas gan var būt vēl spilgtāks rudens vēstnesis par ķirbi? Jā, rudens tik tiešām ir klāt, un ar ķirbju piedāvājumu problēmu nav. Anna Panna no ”Gatavo 3” komandas aicina izmantot šo šobrīd tik bieži sastopamo ogu baltās šokolādes un ķirbju trifeļu pagatavošanai, kas būs gards pārsteigums gan ģimenei, gan viesiem.

Lasi vēl