Disidents atmasko, kas Krievijā piketos sit cilvēkus. Viņš lūdz patvērumu Latvijā

5 komentāri
Disidents atmasko, kas Krievijā piketos sit cilvēkus. Viņš lūdz patvērumu Latvijā
ITAR-TASS/SCANPIX

Latvijā politisko patvērumu lūdzis Krievijas cilvēktiesību aktīvists Antons Gromovs, kurš kopā ar domubiedriem izveidojis mājaslapu un atmasko agresorus, kas Krievijā piketos sit cilvēkus.

Tā sauktie kazaki, agresīvi policisti, provokatori – viņu izveidotā datu bāze ir plaša un aug katru dienu. Gromovs uzskata, ka Kremļa režīms agresorus var izmantot arī provokācijām Baltijā.

Kopš mājaslapas “bewareofthem.org”, jeb latviski – “uzmanies no viņiem” – izveides, Gromova dzīve apgriezās kājām gaisā. Pēc izglītības politologs, viņš nevarēja vienaldzīgi noskatīties, kā piketos nežēlīgi tiek piekauti tautieši. Mājaslapā apkopoti to agresoru dosjē, kas regulāri parādās masu pasākumos, lai sistu cilvēkus, kas pieprasa valstī demokrātiju. Daudzi agresori parādījušies arī Donbasā un citos karstajos punktos. Mājaslapa radīja ažiotāžu, un uzturēties Krievijā Antonam kļuva dzīvībai bīstami.

“Pilns komplekts: hakeri uzbruka mājaslapai, kuru uzturam ar pūļa finansējuma palīdzību, tie bija telefona zvani. Drošībniekiem nepatika, ka sniedzu intervijas ASV presei, mani solīja iesēdināt, nosist. Vienīgais, kas viņus atturēja – Pasaules čempionāts futbolā, kura laikā viņi gribēja saglabāt labu tēlu starptautiskā arēnā,” stāsta Gromovs.

Mājaslapā ir vairākas sadaļas: atmaskoti kaujinieki, polittehnologi, provokatori. “Mums palīdz arī paši policisti, karavīri. Ne visi ir apmierināti ar to, kas notiek. Viņi saka – esam policisti, gribam palīdzēt tautai, neesam politiskā policija!”

Viens no kolorītākajiem agresoriem – 28 gadus vecais Austrālijas pilsonis Semjons Boikovs, kurš sevi sauc par kazaku. Viņš iesaistījies vairākās provokācijās, konfliktējot ar ukraiņu diasporas pārstāvjiem Austrālijā. Daļa no agresoriem ir specdienestu aģenti, daļa – ideoloģiski noskaņoti izsitēji. Viņu personības tiek sazīmētas ar modernākajām tehnoloģijām, tostarp mājaslapu “FindFace.ru”, ko Kremļa režīms ātri vien aizliedza.

Kāpēc Latvijā par to būtu jāsatraucas? Gromovs izskaidro riskus: “Viņi var sakāpt autobusos un, izliekoties par sporta faniem, atbraukt uz Rīgu. Iesaistīties Kremļa izraisītos konfliktos, lai sanaidotu latviešus ar krieviem. Tas var novest pat pie upuriem. Ar jūsu starpniecību vēlētos uzrunāt programmētājus, kas varētu mums palīdzēt ar matricu sagatavošanu foto un video atpazīšanai. Ja jūs atbalstāt mūsu idejas, misiju – pievienojieties!”

Putina režīma dzelžainos apskāvienus nespēj izturēt daudzi Krievijas inteliģences pārstāvji, kuri spiesti dzimteni pamest. “Viņi būs noderīgi Baltijai kultūrā, ekonomikā. Tā ir investīcija. Diemžēl Krievija cilvēkus zaudē. Es mīlu savu tautu, valsti, bet tādi nu apstākļi ir izveidojušies,” saka Gromovs.

Antons Latvijā lūdzis politisko patvērumu. Aktīvista sapnis ir kādreiz atgriezties Krievijā, kas būtu demokrātiska. Taču, kad tas īstenosies – nav zināms.