Diplomātiskā krīze: Latvijas vēstniecība Minskā pārtraukusi konsulāro funkciju veikšanu

1 komentārs

Saasinās diplomātiskā krīze starp Baltkrieviju, Latviju un Eiropas Savienību (ES) kopumā. Latvijas vēstniecība Minskā otrdien pārtraukusi konsulāro funkciju veikšanu. Latvijas un Baltkrievijas diplomāti pametuši savas mītnes valsts teritorijas. Pie kaimiņvalsts vēstniecības Rīgā Baltkrievijas diplomātus pavadīt bija ieradušies Lukašenko režīma vajāto atbalstītāji.

Latvijas vēstniekam Baltkrievijā, kā arī gandrīz visiem vēstniecības darbiniekiem, izņemot vienu, kuram ļauts Minskā pieskatīt vēstniecības ēku, otrdien bija jāpamet Baltkrievijas teritorija. Arī kaimiņvalsts diplomātiem otrdien bija jāatstāj Baltkrievijas vēstniecības Rīgā telpas. Lai paustu atbalstu Lukašenko režīma vajātajiem, pie Baltkrievijas vēstniecības bija pulcējušies daži Latvijā esošie bēgļi no Baltkrievijas.

Lasi vēl – Baltkrievija liek izbraukt no valsts Latvijas vēstniekam un diplomātiem; Latvija atbild ar identisku rīcību

Turot rokās plakātus ar uzrakstiem – ”Laimīgu ceļu! Vai pašiem nav bail?”, ”Pārstājiet politiskās represijas pret baltkrievu tautu”-, otrdienas rītā pie vēstniecības Rīgā bija sanācis pavisam neliels pulciņš Latvijā dzīvojošo baltkrievu. Viņi šeit ir raduši politisko patvērumu un pēdējo dienu notikumus sauc par nepiedodamiem.

“Tas nav normāli, tā nedrīkst būt. Es gan negribu izdarīt pārsteidzīgus secinājumus, ir vajadzīga izmeklēšana, bet, protams, ka tas nav pareizi, un tie paziņojumi, ko ir izteikusi Baltkrievija, izsauc ļoti lielas šaubas,” pauž patvēruma meklētājs no Baltkrievijas Vitālijs Ostrovskijs.

Radions Begļaks, kurš Latvijā patvērumu radis pēc piedzīvotajām represijām dzimtenē, cer, ka ES stingrāk reaģēs uz Baltkrievijā notiekošo: “Ir apnicis – viņi aizgāja pie Latvijas vēstniecības, mēs atnācām pie viņu. Mēs ļoti satraucamies par Romānu – tas, kas notika ar lidmašīnu bija gaidāms. To, ka Lukašenko ir terorists, visi baltkrievi zina, bet, kad to sapratīs Eiropas līderi, nezinu, cerams, ka ātri. Ir laiks gāzt šo varu, atbrīvoties no šā trakā cilvēka.”

Pēc gandrīz visu Latvijas diplomātu izraidīšanas Latvijas vēstniecībā Minskā uz nenoteiktu laiku pārtraukta konsulāro funkciju veikšana. Valstspiederīgos, kuri nokļuvuši ārkārtas situācijā Baltkrievijā, ministrija lūdz sazināties ar jebkuras ES valsts vēstniecību Minskā vai ar Latvijas konsulātu Vitebskā.

Diplomātiskās krīzes saasinājums starp Latviju un Baltkrieviju seko pēc tam, kad ārlietu ministrs un Rīgas mērs pie viesnīcas “Latvija” pašreizējā oficiālā sarkani zaļā karoga vietā pacēla vēsturisko Baltkrievijas baltsarkanbalto karogu. Baltkrievijas ārlietu ministrs to nosauca par vandalisma aktu un no savas valsts teritorijas izraidīja Latvijas vēstnieku un diplomātus, uz ko mūsu valsts atbildējusi ar to pašu. Abu valstu diplomātiskās attiecības patlaban nonākušas zemākajā punktā.

“Latvija demonstrēja atbalstu Baltkrievijas tautai, kas vēlas šīs pārmaiņas, un demonstrēja savu nosodījumu, tātad ar šo te karoga nomaiņu pret Baltkrievijā valdošo režīmu. Abu valstu diplomātiskās attiecības nav pārtrauktas, tajās ir iestājies zemākā punkta periods, līdz kāda no pusēm lems par šo te pirmā soļa speršanu attiecību normalizācijas virzienā. Pēc tā, kā Baltkrievijas režīms rīkojas šobrīd, tad gaidīsim, kad pirmo soli spers Baltkrievija,” teic Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētniece Beate Livdanska.

Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētniece gan norāda, ka Baltkrievijas autoritārais līderis ar savu rīcību skaidri demonstrē, ka Eiropas Savienības sankcijas un Rietumu nosodījums viņu neinteresē: “Tas, ko ir demonstrējis Lukašenko ar šo te piespiedu lidmašīnas nosēdināšanu Minskā un šī te žurnālista apcietināšanu, viņam šobrīd nerūp nekas – ne Rietumu atbildes, ne ES sankcijas. Viņš dara to, ko vēlas – tas, vai ES atbildes sankcijas, ierobežojumi gaisa telpā būs pietiekams, to rādīs laiks. Šobrīd, protams, izskatās, ka Lukašenko nespēj ietekmēt nekas.”

Turklāt šajā krīzē nevar aizmirst arī lielo austrumu kaimiņu Krieviju. Baltkrievija jau ir nonākusi vēl ciešākās Krievijas skavās. Un esošā situācija tikai pastiprinās Krievijas centienus izolēt Baltkrieviju no pārējās Eiropas.

1 komentārs