Dienvidamerikā aicina izvairīties no grūtniecības; uzliesmojis mazuļiem bīstams vīruss

Pievienot komentāru
Dienvidamerikā aicina izvairīties no grūtniecības; uzliesmojis mazuļiem bīstams vīruss
Foto: Flickr / erizof

Vairākās Dienvidamerikas valstīs, tostarp Brazīlijā, Bolīvijā un Salvadorā pēdējos mēnešus strauji izplatās Zika vīruss, kas nopietni apdraud jaundzimušo mazuļu veselību. Konstatēti gadījumi, ka daudzām sievietēm, kas grūtniecības laikā inficējušās, piedzimuši bērni ar nopietniem smadzeņu attīstības traucējumiem. Efektīvu līdzekli šīs slimības apkarošanai joprojām nav izdevies izstrādāt.

Zika vīrusa simptomi ir drudzis, izsitumi, locītavu sāpes, iespējamas arī neiroloģiskas komplikācijas. Tiek uzskatīts, ka vīrusu pārnēsā odi. Infekcijas uzliesmojumi līdz šim reģistrēti Āfrikā, Āzijā un klusā okeāna salās, taču pērnā gada nogalē tas skāris Dienvidameriku. Notiekošais ir pamatīgi satraucis mediķus, kas uzskata, ka tieši šis vīruss ir vainojams neveselu bērnu dzimšanā. Daudziem mazuļiem konstatēta Mikrocefālija, kas ir iedzimta pataloģija, kurai raksturīga iezīme ir mazs galvaskauss un smadzenes, kas nereti izpaužas kā garīga atpalicība.

Veselības ministrija nevar nosaukt konkrētu ciparu, cik sieviešu šobrīd ir stāvoklī. Tāpat mēs nezinām, cik daudz no viņām inficēsies ar zika vīrusu. Tas viss ir ļoti sarežģīti, tomēr ņemot vērā citu valstu pieredzi, ir liela vabūtība, ka daļai jaundzimušo būs Mikrocefālija.

Vīruss konstatēts vairākās Dienvidamerikas valstīs, tostarp Salvadorā, Bolīvijā, piecos apgabalos Kolumbijā, arī 14 Brazīlijas štatos. Tieši Brazīlijā reģistrēts lielākais jaundzimušo skaits, kam konstatēta Mikrocefālija – kopš oktobra teju 4 000. Parasti šāda diagnoze ir ne vairāk kā 150 mazuļiem gadā.

Vīrusa skartajos reģionos sievietes aicinātas atlikt grūtniecību vismaz uz 2 gadiem. Savukārt tām, kas jau ir gaidībās, ieteikts izvairīties no vietām, kur sastopami odi un citi moskīti.

No bīstamās infekcijas aicināti uzmanīties arī tūristi. Brazīlijā ar bažām tiek gaidīta vasara, kad valstī norisināsies Riodeženeiro karnevāls. Tad pilsētā ieradīsies tūkstošiem cilvēku, tostarp no Zika vīrusa skartajiem reģioniem.

Lasi vēl