Deputāti: EP vēlēšanas ir izšķiroši svarīgas, jo pastāv risks, ka labējie populisti nostiprinās savas pozīcijas

1 komentārs

Esošais Eiropas Parlamenta (EP) sasaukums šajās dienās Strasbūrā pulcējas uz vienu no pēdējām plenārsesijām pirms maija beigās gaidāmajām Eiroparlamenta vēlēšanām. Darba kārtībā skatāmo jautājumu loks ir plašs, tomēr lielākais uzsvars tiek likts uz to, kā pārvarēt izaicinājumus un, kāda Eiropa būs nākotnē.

EP vēlēšanu tuvošanās šajā nedēļā Strasbūrā ir izteikti jūtama un arī LNT Ziņu klātienē uzrunātie ārvalstu parlamenta deputāti atzina, ka šīs vēlēšanas būs vēsturiskas un atnesīs būtiskus izaicinājumus Eiropas tālākai integrācijai. Tāpēc arī Eiropas nākotnei šajā sesijā piešķirta vislielākā nozīme un tieši šobrīd par nākotnes izaicinājumiem un instrumentiem, kā tos pārvarēt, parlamentā notiek debates, kurās piedalās Itālijas, bieži par populistisko dēvētās valdības vadītājs Džuzepe Konte.

Pirms debatēm uzrunātie Eiroparlamenta deputāti neslēpa, ka tieši populistisko un eiroskeptisko spēku notiprināšanās pēc maijā gaidāmajām vēlēšanām, rada vislielākās bažas, domājot par Eiropas nākotni.

Popilisma uzplaukums Eiropas Savienības valstīs ir satraucošs un šīs EP vēlēšanas ir izšķiroši svarīgas, tā LNT Ziņām atzina Eižens Freinds, kurš EP pārstāv Austrijas sociāldemokrātisko partiju. Vienlaikus viņš bija spiests atzīt, ka labējie populisti šajās vēlēšanās, visticamāk, nostiprinās savas pozīcijas Eiropas Parlamentā.

Parlamentārieši atzīst, ka jautājumu par to, kāda būs nākotnes Eiropa, ir daudz, īpaši domājot par Eiropu pēc “Brexit”. Lai gan Lielbritānijas iztāšanās plānota jau nākamajā mēnesī, atbildi uz jautājumu, kā tas notiks, LNT Ziņas Parlamentā vēl nesaņēma.

Vēl viens jautājums, kas, domājot par ES nākotni, nodarbina Eiroparlamenta deputātu prātus, kā cinīties pret propagandu un dezinformāciju, kuras mērķis ir vājināt un šķelt ES.

Otrdien EP deputāti sprieda arī par mehānismu, kas varētu stingrāk kontrolēt trešo valstu investīcijas ES, aiz kurām, pēc deputātu teiktā, slēpjas negodīgi spēlētāji, kas rada ģeopolitiskos riskus un apdraud Eiropas stratēģiskās intereses.

Par pastiprinātu trešo valstu investīciju skrīningu, lai izvairītos no tā, ka Eiropā ieplūst nezināmas izcelsmes nauda, parlamentārieši balsos trešdien. Jaunās izmaiņas paredzēs rūpīgāk izvērtēt ārvalstu tiešos ieguldīgumus un izbēgt no prakses, kad patiesie investori var slēpties ar citās valstīs reģistrētām kompānijām un tādā veidā īstenot savas intereses ES.

Vēl trešdien parlamentā gaidāms balsojums par ES finansējumu 2021.-2027. gadam. Ņemot vērā, kā pēc “Brexit” nauda Savienībā paliks mazāk, Eiropas Komisija aicinājusi no 2021. gada finansējumu samazināt par 10%. Ja šādas izmaiņas tiktu apstiprinātas, tas nozīmētu Eiropas naudu samazinājumu arī Latvijai, kam līdz šim tā ir bijusi viens no būtiskākajiem ekonomikas stimuliem.