Daudzi Lielbritānijā strādājošie latvieši pie Latvijas minimālās algas vairs nespētu pierast

9 komentāri

Mazkvalificēto darbu veicēji būšot pēdējie, kas atgriezīsies Latvijā, jo pēc remigrācijas viņus te sagaidītu zemā minimālā alga vai summa nedaudz virs tās. Savukārt Lielbritānijas minimālā alga varot nodrošināt pietiekamu dzīves kvalitāti.

Lielbritānijā minimālās algas stundas likme ir 7 mārciņas un 83 pensi, kas būtu nedaudz virs 9 eiro. Pēc 40 stundu darba nedēļas mēnesī sanāktu ap 1400 eiro. Tā ir minimālā likme, jo lauksaimniecībā strādājošie pelna krietni vairāk.

Rēzeknietis Artūrs dārzeņu un ziedu audzēšanas fermā Anglijā katru mēnesi dara dažādus darbus, un atkarībā no grūtības pakāpes un vēl virsstundām mainās arī alga. Vislabākais periods ir no janvāra līdz aprīlim, kad no lauka jāplūc narcises.

Artūrs
lauksaimniecības strādnieks Anglijā

Narcisēs var pelnīt ļoti labu naudu. Cik kastes sataisi, tik par katru maksā 7 mārciņas. Man vislielākais bija 36 kastes pa dienu, tas ir – 260 mārciņas pa dienu, pa nedēļu sanāk 1600 vislielākā alga, mīnus nodokļi, sanāca 1300 uz rokas nedēļā. Tagad būs 500 nedēļā uz brokoļu griešanu.

Reizi gadā atvaļinājumā aizbraucot uz Latviju un redzot, cik ekonomiski depresīva ir Latgale, Artūra ģimene ar diviem bērniem neplāno vēl atgriezties, lai gan bija interesējies arī tur par darbu fermā. “Strādāt 7 dienas pa 12 stundām nav normāli, šeit – 8 stundas pa 5 dienām nedēļā,” uzsver Anglijā strādājošais latvietis.

Dzintars emigrēja uz Angliju janvārī, jo darba devējs – lauksaimnieks Latvijā – divus mēnešus neesot izmaksājis algu un arī tā beigās bijusi mazāka nekā solīta iepriekš. Sākot strādāt ostā Anglijā par kravu šoferi, katru nedēļu saņēmis 700 mārciņas.

Dzintars
kravas auto šoferis Anglijā

Es nedēļas laikā te nopelnu vairāk, ko Latvijā es mēnesī nevaru nopelnīt. Tā ir atšķirība. Jā, ir jāstrādā, bet es zinu, par ko es strādāju, un man nav jādomā, šodien samaksās naudu vai nē. Es zinu, ka piektdienas pusdienlaikā man nauda uz konta pārskaitīta.

Dzintars, kravas auto šoferis Anglijā (Foto: LNT)

Lielbritānijā ir progresīvā nodokļu sistēma un iedzīvotāju nodoklis nav jāmaksā nemaz līdz brīdim, kad ienākumi nepārsniedz 11 850 mārciņas gadā. Pēc tam summā līdz 46 000 tiek piemērota 20% likme. Savukārt sociālais nodoklis Lielbritānijā mūsu tautiešiem lielākoties ir 12%, proti, šī likme ir ienākumiem summā līdz 892 mārciņām nedēļā vai nepilniem 4000 mēnesī.

Gita neplāno atgriezties Latvijā, bet krāj naudu savam biznesam tepat Lielbritānijā. Emigrācijā pelna britu minimālo algu, un viņa nesaprot, kāpēc Latvijā minimālā alga netiek celta straujāk.

Gita Luksa
noliktavas strādniece Anglijas pilsētā Regbijā

Tas, ka politiķi saka, nu, nevaram jums algas tādas, jo jums nav darba ražīguma. Tad gribas man pateikt – kāpēc tam cilvēkam, kuram Latvijā galīgi nebija darba ražīguma un nedrīkst būt labāk atalgots, atbraucot uz Angliju, pēkšņi šis darba ražīgums parādās. Ko viena lielveikala kasiere padara vairāk, nekā tāda pati kasiere padara Latvijā?

Miks Vizbulis, kurš Anglijā ir latviešu darbā iekārtošanas aģents, skaidro – lēmumam tomēr emigrēt uz Lielbritāniju vajag sagatavoties, nevis tikai klausīties nosauktajos algu skaitļos. Ir nepieciešams sākuma kapitāls, vismaz pustūkstotis mārciņu, un jāgatavojas, ka dzīvošana visbiežāk būs komunālā mājā ar citiem imigrantiem.

Miks Vizbulis
darbā iekārtošanas aģentūras ”Amber Staff” vadītājs, KPV.LV

Vienvietīgsa istabiņas vidējā īre ir 90 mārciņas nedēļā, dubultā istabiņa – par 120 mārciņām nedēļā. Divistabu māja maksā 650-700 mārciņas, pluss vēl ”council tax”, elektrība, gāze.

LNT Ziņas: Vai to var ”pavilkt” ar minimālo algu?

Viens pats nevar.

Miks Vizbulis, darbā iekārtošanas aģentūras ”Amber Staff” vadītājs (Foto: LNT)

Tiesa gan, Lielbritānijā ģimenes ar bērniem var pieteikties pašvaldību mājokļiem par pazemināto īres maksu. Daļai tas ļauj arī ietaupīt, lai veiktu pamatīgākus pirkumus. Tie, kuri Anglijā nodzīvojuši vismaz 5 gadus un neplāno atgriezties vairs Latvijā, nopelnīto naudu arī iegulda, tā LNT Ziņām saka nekustamo īpašumu aģentūrā Regbijā.
Olga Kirsanova
”Newman Property Experts” nekustamo īpašumu aģente

Latvijas valstspiederīgie mēģina šeit nostabilizēties, nopērkot īpašumu, jo tas garantē viņiem te nākotni. Tieši tagad ne tikai latvieši, bet arī poļi un no citām valstīm. Eksperti saka, ka tieši tagad ir pats labākais laiks nopirkt īpašumu.

Olga Kirsanova, ”Newman Property Experts” nekustamo īpašumu aģente (Foto: LNT)

Ne tagad, bet mazliet vēlāk par mājas iegādi Anglijā domā arī Kristīne ar ģimeni. Vņa bija centusies pagājušajā gadā remigrēt uz Latviju, tur vīlās zemajā algā un atkal ir Anglijā. “Ja es šeit kārtoju visu savu dzīvi un strādāju, es neredzu mērķi tagad atgriezties Latvijā un sākt visu no jauna, atkal no nulles. (..) Man ir ģimene, es nevaru mētāties šurpu turpu, riskēt!”

Anglijā dzīvojošā Kristīne (Foto: LNT)

Savukārt citiem svarīga Anglijā ir ne tikai alga, bet arī veselības aprūpe.

Sarmīte Gasūna
Anglijas pilsēstas Regbijas iedzīvotāja

Latvijā visur, kur ej, ir jāmaksā nauda. Te man medicīna ir par velti, par zālēm ir jāmaksā – un nav tik dārgas. Vīram zāles par velti, jo ir otrās grupas invalīds. Garas rindas, tur mēnešiem, pusgadu jāgaida, lai izmeklētu; ja grib agrāk, tad jāmaksā 120 eiro, lai tiktu uzreiz. Šeit es mēnesi pagaidīju.

Vismaz LNT Ziņu uzrunātie tautieši atzīst, – viņiem Anglijā vairs nav sajūta par dzīvošanu uz koferiem, un, ja kāds jautā, kur tu jūties kā mājās, nu jau esot ilgāk jāpadomā.

9 komentāri