Datu noplūdes skandāla dēļ uzsākta kampaņa “pametam “Facebook””

1 komentārs
Datu noplūdes skandāla dēļ uzsākta kampaņa “pametam “Facebook””
Foto: AFP / LETA

Pēdējo dienu laikā sociālajos tīklos milzu popularitāti guvusi mirkļbirka “pametam “Facebook””. Daudzu lietotāju dusmas “Facebook” izpelnījies ar savu lēno reakciju uz ziņām, ka izveicīgi polittehnologi aģitācijai bija pakļāvuši desmitiem miljonu “Facebook” lietotāju, manipulējot ar viņu privātajiem datiem. Šīs firmas pakalpojumi esot izmantoti arī Latvijā.

Pēc “Cambridge Analytica” skandāla sākuma “Facebook” vadība piecas dienas klusēja, līdz beidzot šodien, redzot, ka skandāls pats no sevis nerimstas, sociālā tīkla dibinātājs Marks Cukerbergs sniedza nožēlas pilnas intervijas ASV medijiem.

“Tas bija liels mūsu klientu uzticēšanās pārkāpums, un man ir ļoti žēl, ka tas notika. Viens no mūsu pamatpienākumiem ir aizsargāt cilvēku personīgos datus. Un, ja mēs to nespējam izdarīt, mēs neesam pelnījuši iespēju sniegt viņiem savus pakalpojumus. Tādēļ tagad mūsu pienākums ir nodrošināt, ka tas neatkārtojas,” citēts Cukerbergs.

Skandāls sākās, kad atklājās, ka digitālo stratēģiju uzņēmums “Cambridge Analytica” pretlikumīgi ievācis miljoniem “Facebook” lietotāju privātos datus, kurus izmantojis savu klientu, piemēram, ASV prezidenta Donalda Trampa priekšvēlēšanu kampaņas, labā. “Facebook” savukārt izpelnījās pārmetumus, ka nav pietiekami uzraudzījis savu klientu datu aizsardzībai, tādēļ šobrīd lielu popularitāti citos sociālajos tīklos kā “Twitter” ieguvusi mirkļbirka #LeaveFacebook jeb #PametamFacebook.

“Pēdējās dienās dauzi mani draugi un ģimenes locekļi ir teikuši, – mēs aizejam no “Facebook”. Manuprāt, tas sociālajam tīklam var radīt milzu sekas, jo, ja cilvēki neuzticas, ka viņu privātā informācija būs drošībā, viņi to vairs neizmantos. Un tas sagrautu visu “Facebook” biznesa modeli,” norāda informācijas tehnoloģiju analītiķe Šarlīna Lī.

Jāpiebilst, ka “Cambridge Analytica” apakšuzņēmumu “SCL Group” algojuši arī politiķi Latvijā. Aģentūra “Bloomberg” ziņo, ka pirms kādām vēlēšanām vietējie politiķi to algojuši ar mērķi sanaidot latviešus pret krieviem. Saskaņā ar aģentūras LETA ziņām 2010. gadā šis uzņēmums konsultējis Aināru Šleseru un Andri Šķēli, kuri iekļuva Saeimā, bet palika opozīcijā.

1 komentārs