Darbam britu policijā tiek meklēti latviešu inspektori

12 komentāri
Darbam britu policijā tiek meklēti latviešu inspektori
Foto: Uldis Āboliņš, LNT Ziņas

Britu policija Linkolnšīrā vēlas pieņemt darbā latviski runājošus policistus. Bostonas pilsētas policijas iecirknī LNT Ziņām atzina, ka arvien biežāk policija sastopas ar valodas barjeru, risinot ar iebraucējiem saistītus incidentus. Tieši tāpēc nolemts pieņemt darbā dažādās valodās runājošus policijas inspektorus.

Jau atrasti kandidāti darbam policijā no poļu un lietuviešu kopienām, taču latviešu – vēl nē.

Ienākot Bostonas policijas iecirknī, pirmais, kas ļoti iekrīt acīs, ir dažādās Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu valodās rakstītā informācija, tostarp – arī latviešu. Piemēram, ”Ieteikumi noziedzības novēršanai un drošībai”, ”Nevadiet transportlīdzekli alkohola reibumā”, tad vēl arī ”Nelietot alkoholu publiskā vietā”, jo sods ir pat līdz 500 mārciņām. Bet tagad Linkolnšīras policijas dienests iet soli tālāk, un ir plānots noalgot latviski runājošus policistus.

Foto: Uldis Āboliņš, LNT Ziņas

Linkonšīras novada Bostonas policijas iecirkņa priekšnieks Pols Timmins LNT Ziņām stāsta – dienesta viens no principiem ir sabiedrības dažādo etnisko sastāvu atspoguļot arī policistu rindās. Turklāt, pieaugot latviešu pastrādāto likumpārkāpumu skaitam, ar drukātiem materiāliem un labas uzvešanās aicinājumiem ar zīmēm ielās latviešu valodā vairs nepietiek. Valodas barjeras dēļ britu policijai ir grūtības sazināties arī ar noziegumos cietušajiem.

Pauls Timmins
Bostonas policijas priekšnieks

Ja mums būtu latviski runājoši policisti, tad varētu daudz ātrāk reaģēt uz problēmām latviešu kopienā Bostonā. Tā vietā, lai vestu uz policijas iecirkni, meklētu tulku un tad strādātu, pastāvīgs latviešu policists palīdzētu risināt visu daudz ātrāk. Sevišķi tas svarīgs būtu vēl daudzajos sadzīves strīdos starp ģimenes locekļiem izsaukumos uz mājām.

Bostonas policijas priekšnieks Pauls Timmins

Foto: Uldis Āboliņš, LNT Ziņas

Turklāt ir cerība, ka latviski runājošs policists no ikdienas sarunām ar citiem latviešiem Bostonā jau savlaicīgi spētu atpazīt likuma pārkāpumus.

Pauls Timmins
Bostonas policijas priekšnieks

Dažkārt, kad dodamies uz incidentu vietām, ne vienmēr personas mums saka visu patiesību. Fonā runā citi cilvēki savā starpā latviski, kuru sarunas saprotot, varētu uzzināt daudz vairāk. Kad dodamies uz latviski, lietuviski vai krieviski runājošām mājsaimniecībām, tur dzirdēto mēs nesaprotam. Tas mums apgrūtina uztvert kādas nianses.

To apstiprina arī Anita Behmane, kura Bostonā strādā par tulku un vairākkārt ir piedalījusies to mūsu tautiešu lietās, kas pastrādājuši likumpārkāpumus.

Anita Behmane
tulks Anglijas pilsētā Bostonā

Ja ir tikai angliski runājoši policijas darbinieki, viņi nesaprot frāzes, norādes, kur varētu kaut kas atrasties vai kaut kas slēpts. Es domāju, tas ir ļoti svarīgi arī, lai neielaistu kriminālus cilvēkus, kas jau ir Latvijā sodīti. Informācijas apmaiņa.

Ttulks Anglijas pilsētā Bostonā Anita Behmane

Foto: Uldis Āboliņš, LNT Ziņas

Savukārt latviešu kopienas vadītājs Bostonā LNT Ziņām stāsta, ka latviski runājošs policists radītu drošības sajūtu.

Ziedonis Barbaks
latviešu kopienas vadītājs Bostonā

Policija varēs kontaktēties ar vietējiem iedzīvotājiem, kuri nezina likumus, piemēram, jaunās ģimenes, kas iebraukušas.

Turklāt latviešu imigranti-likumu pārkāpēji pēc aizturēšanas ļaunprātīgi izmantojuši aizbildināšanos ar valodas barjeru.

Ziedonis Barbaks
latviešu kopienas vadītājs Bostonā

Ļoti daudzi cilvēki tēlo, ka nemāk angļu valodu. Cilvēki vairs nevarēs atrunāties, ka nemāk angļu valodu. Angļi nav apmierināti ar to, ka viņiem ir jāpieprasa tulki. Viņi miljonus tērē tulkos, sevišķi poļu tulki, latviešu tulki pieprasīti. Tiesās var tikai ar tulku piedalīties.

Bostonas policija liek lielas cerības uz latviski runājošu policistu, lai atklātu modernās verdzības/cilvēktirdzniecības gadījumus, kuros gan organizētāji, gan upuri ir latvieši.
Pauls Timmins
Bostonas policijas priekšnieks

Kad mums iepriekš bija modernās verdzības gadījumi, secinājām, ka upuri neziņoja savlaicīgāk, jo nejutās pārliecināti, vai viņu situācijās ir vai nav nozieguma sastāva un vai ziņošana policijai dos rezultātu un vai ne. Viņi baidījās ziņot, jo tad zaudētu darbu un vietu, kur dzīvot. Taču, ja mums būtu latviski runājošs policists, tad veidotu uzticību starp policiju un cilvēkiem, ko vēlamies pasargāt. Tam ir ļoti liela vērība, ja policisti runā dažādās valodās.

Bostonas policijā LNT Ziņām skaidro, ka par policistu var kļūt praktiski ikviens latvietis, arī tādi, kas iepriekš strādājuši fabrikā vai kādā no fermām, jo priekšā būs divu gadu ilgi treniņi.

Pauls Timmins
Bostonas policijas priekšnieks

Kad ir beidzies divu gadu apmācības laiks, britu policijā paveras tik daudz dažādu citu amatu, piemēram, kļūt par policistu-kinologu, ceļu policistu, bruņoto policistu, pāriet uz Kriminālizmeklēšanas departamentu.

Arī Bostonas policijas priekšnieks pats reiz strādājis fabrikā. Lai kvalificētos, vajadzīga izcila angļu valoda, ir jābūt izglītībai, kas atbilst vismaz britu vidusskolas līmenim, bet testu var pildīt arī atlases procesa gaitā, ja pat nav oficiālās izglītības. Kritērijs ir arī, lai Lielbritānijā būtu nodzīvoti vismaz 2 gadi. Ja kāds Latvijas Valsts policijā strādājošais tagad gribētu emigrēt uz Angliju un strādāt Bostonas iecirknī, lai gan neatbilst prasībai par 2 gadu nodzīvošanu Lielbritānijā, iespējams, varētu tikt pieļauti izņēmumi.

Pagaidām Bostonas policija saņēmusi pieteikumus vien tikai no poļiem un lietuviešiem, bet ne no viena latvieša.

12 komentāri