Dāmas, pie stroķiem! Ukraiņu sievietes brīvprātīgi apgūst kara zinības

Pievienot komentāru
Dāmas, pie stroķiem! Ukraiņu sievietes brīvprātīgi apgūst kara zinības
FOTO: Jānis Zvērs, TV3 Ziņas

Vairāk nekā 15 tūkstoši ukraiņu sieviešu izgājušas īpašas militārās mācības, ko vada Ukrainas Sieviešu nacionālā gvarde Helpica. Viņas šauj, skrien, mācās pirmo palīdzību, lai nepieciešamības gadījumā aizstāvētu savu valsti.

Daudzas piedalījušās reālā karadarbībā frontē. Organizāciju izveidojusi kāda patriotiski noskaņota advokāte, ar kuru Kijevā uz sarunu tikās korespondents Jānis Zvērs.

Ukraiņu sieviešu militārā un labdarības organizācija Helpica tika dibināta, reaģējot uz separātistu rosību Donbasā. Helpica priekšgalā ir kareivīgi noskaņotā Jeļena – advokāte, kura nevarēja palikt malā redzot, kā Krievija pamazām, bet rūpīgi un nežēlīgi atšķeļ Ukrainas austrumu reģionus.

Jeļena Belecka, Helpica vadītāja:

Mums ir ļoti kritiska situācijas pierobežu rajonos. Daudz draudu no separātistiem arī valsts iekšienē, tādēļ mums ir jāgatavojas. Viena lieta, ja ir vīrietis, bet, ja sieviete paliek viena ar bērnu, vīrietis karo – ko tad viņai darīt?

Sākotnēji Jeļenai bija doma rīkot sieviešu apmācības jau pašreizējo, vīriešu vadīto organizāciju ietvaros, tomēr necerēti lielā atsaucība lika sasparoties un veidot atsevišķu organizāciju.

Jeļena Belecka, Helpica vadītāja:

Kad es izplatīju ziņu sociālajos tīklos, diennakts laikā pienāca vairāk nekā 200 iestāšanās iesniegumu. Tauta, kas saprot, ka valstī ir karš, pārdzīvo, un arī sievietes grib ko darīt, nevis sēdēt gultā un gaidīt, kamēr ienaidnieks ienāks mājā.

Harkovā, Dņepropetrovskā un Odesā ir lielākās filiāles. Dāmas ņem rokās ieročus un pēc apmācībām pat pievienojas karotājiem.

Foto

”Mums ir daudzas dalībnieces, kuras ir bijušas iesaistītas karadarbībā. Tā ir sagadījies viņu dzīvē. Tāpat arī brīvprātīgās, kuru ir ļoti daudz. Viņas brauc uz fronti joprojām, palīdz mūsu karavīriem,” stāsta Jeļena.
Ukrainā kareivīgu sieviešu netrūkst. Spilgts simbols ir Krievijā uz 22 gadiem cietumā notiesātā Nadija Savčenko. Nadija esot izmainījusi stereotipu par sievieti karā.

Mēs viņu kā organizācija ļoti atbalstām. Regulāri sazināmies ar viņas māsu. Būs ļoti skumji, ja viņa aizies. Ļoti gribētos, lai viņa dzīvo. Tādi kardināli lēmumi, kā neēst, nedzert, nāk tikai par labu ienaidniekam, tāds ir mans subjektīvais viedoklis.

Organizācijā vairākkārt mēģinājušas iefiltrēties Krievijas specdienestu savaņģotas sievietes. Viņas runājušas tekošā ukraiņu valodā, bijušas atsaucīgas, taču ātri vien izskaitļotas un pēc apcietināšanas samainītas ar Krievijas pusē aizturētajiem ukraiņu karavīriem.

Laba sadarbība izveidojusies ar igauņu zemessardzi Kaitselit. Tomēr Jeļenu pārsteidz Eiropas un sevišķi Baltijas valstu miegainība, pārliecībā, ka Krieviju no agresijas atturēts NATO klātbūtne. Tas var novest pie katastrofālām sekām.

Ja jūs domājat, ka pie jums atnāks puiši ar formām un automātiem rokās un tanki iebrauks, tas tā nenotiks. Ukrainā atnāca puiši treniņtērpos, un neviens nesaprata, kas notiek. Pastāvīgi teica, ka Krima ir krieviem, tā tas arī notika. Bet vietējā vara nereaģēja. Tagad mēs par to maksājam. Tas pats – Igaunijā, Latvijā. Jums ir ļoti bīstamas teritorijas, kur nopietni jānodarbojas ar pašaizsardzību.

Visus organizācijas noslēpumus gan Helpica vadītāja nevēlas atklāt. Zināms vien tas, ka kareivīgo sieviešu arsenālā bez ieročiem un armijas zinībām ir arī vien daiļajam dzimumam zināmas viltības, kā apmānīt pretinieku un izvilināt nepieciešamo informāciju.

Video

 

Lasi vēl