Covid-19 vakcīna: Oksfordas Universitātes un ”Astra Zeneca” pētījumi uzrāda vismaz 70% efektivitāti

1 komentārs
Covid-19 vakcīna: Oksfordas Universitātes un ”Astra Zeneca” pētījumi uzrāda vismaz 70% efektivitāti
IMAGO IMAGES / SCANPIX

Pozitīvu reakciju izsaukuši vēl vienas Covid-19 vakcīnas pētījumu rezultāti. Oksfordas Universitātes un kompānijas ”Astra Zeneca” vakcīnai ir vismaz 70% efektivitāte.

Šīs ziņas seko “Pfizer”, “BioNTech” un “Moderna” paziņojumiem par vakcīnu izmēģinājumiem, kuru efektivitāte pārsniegusi 90%.

Viena atšķirība – Oksfordas un “AstraZeneca” radītie medikamenti būs lētāki un vieglāk glabājami. Eksperti norāda, ka arī šī vakcīna, kuras rezultāti prezentēti vēlāk, spēlēs lielu lomu cilvēku vakcinēšanā visā pasaulē.

“Šie ir satriecoši rezultāti, jo vakcīnu var uzglabāt pat vienkāršā ledusskapī. To var izplatīt pasaulē, izmantojot standarta praksi. Mums šķiet, ka esam piepildījuši savu mērķi – radīt vakcīnu, kas būs plaši pieejama visur,” pauž Oksfordas Universitātes Vakcīnu pētniecības grupas direktors Endrū Polards.

Līgumus par šīs vakcīnas piegādi jau parakstījusi Eiropas Savienība, līdz ar ASV, Lielbritāniju, Japānu un Brazīliju. Šī un citas vakcīnas vēl jāapstiprina regulatoriem, tomēr process nesolās būt ļoti ātrs.

“Protams, priekšā ir ilgs process. Visam jābūt izvērtētam un ekspertiem jāizvērtē dati. Piemēram, Lielbritānijā varētu tikt pieņemti ārkārtas izmantošanas noteikumi, un vakcinētie varētu būt jānovēro zināmu laiku,” saka PVO Lielbritānijas Covid-19 darba grupas pārstāvis Deivids Nabarro.

“Nākamais izaicinājums būs vakcinēt pēc iespējas vairāk cilvēku, lai tam būtu ietekme uz vīrusa izplatību. Tas vienkārši prasa laiku – saražot un izplatīt vakcīnas… Jo vairāk vakcīnu un devu mums būs, jo vieglāk kļūs,” teic Bristoles Universitātes imunologs Adams Fins.

Eiropas Savienības pārstāvji jau izteikušies, ka apstiprinājumus no Eiropas Medicīnas aģentūras cer saņemt gadumijā vai īsi pēc tās.

Daudzās dalībvalstīs jau izstrādāti plāni par vakcinēšanās kārtību. “Pastāv labi iemesli ticēt, ka vakcinēšanu varēsim sākt vēlākais nākamā gada sākumā, iespējams, pat šā gada beigās,” saka Vācijas veselības ministrs Jens Špāns.

“Spānijai kopā ar Vāciju pirmajām Eiropas Savienībā būs izveidoti vakcinēšanas plāni. Mēs pie tiem strādājam kopš septembra, un jau rīt es tos prezentēšu ministriem,” norāda Spānijas premjerministrs Pedro Sančess.

Komentējot pašmāju zinātnieku paveikto, Lielbritānijas veselības ministrs akcentēja, ka situācija ”varbūt neuzlabosies rīt”, taču viņš cer uz normālas dzīves atgriešanos vasarā.