Covid-19 krīzes dēļ nav iespējams atsākt Parīzes Dievmātes katedrāles atjaunošanas darbus

Pievienot komentāru
Covid-19 krīzes dēļ nav iespējams atsākt Parīzes Dievmātes katedrāles atjaunošanas darbus
SIPA/SCANPIX

Trešdien, 15. aprīlī, aprit tieši gads kopš briesmīgā ugunsgrēka, kas izpostīja Francijas galvaspilsētas sirdi – Parīzes Dievmātes katedrāli. Darbi pie tās atjaunošanas apstājušies koronavīrusa dēļ.

Dievnams pašlaik Parīzē stāv tukšs. Pērnā gada 15. aprīlī to izpostīja ugunsgrēks, izdedzinot iekšpusi un nogāžot ikonisko tornīti. Glābšanas darbus gan vajadzēja apturēt jau pirms mēneša valstī noteikto ierobežojumu dēļ. Tik delikātu atjaunošanas procedūru izolācijas apstākļos veikt nav iespējams.

Galvenais uzdevums pirms pandēmijas bija sastatņu demontāža. Tās vietām apdraud pašu ēku.

“Īsi pirms izolācijas sākuma strādnieki gatavojās pamazām uzsākt sastatņu demontāžu. Cerams, ka pēc pāris nedēļām to varēs turpināt, jo, kamēr bojātās sastatnes ir apkārt ēkai, pastāv 50% iespējamība, ka katedrālei var tikt nodarīti lielāki bojājumi,” saka Parīzes Dievmātes katedrāles kapelāns Briss de Malherbe.

Parīzes simbola glābšanai visai īsā laikā saziedoja lielas naudas summas, tomēr patlaban jāpauzē. Francijas prezidents Emanuels Makrons iepriekš bija izteicies, ka uz 2024. gada Parīzes vasaras olimpisko spēļu laiku atjaunotā katedrāle savas durvis būs atvērusi. Taču priekšā vēl daudz darba.

“Pēc sastatņu noņemšanas varēsim sākt nākamo fāzi – tas būs septembrī vai oktobrī. Tiks analizētas akmens konstrukciju daļas, ko paturēt, ko mainīt. Tad jāpēta sijas un jānovāc cietušās detaļas,”” norāda de Malherbe.

Aizvadītajās Lieldienu brīvdienās gan uz brīdi katedrāle kalpoja par lūgšanu vietu. Sirreāls skats – Lielajā piektdienā arhibīskaps un citi aizvadīja īpašu ceremoniju, sākumā vīriem galvās bija aizsargķiveres.

Ceremonijas gaitā bija dzirdamas arī vijoles skaņas katedrālē, kuras sienas vairākus mēnešus atbalsoja vien klusumu.