Covid-19 krīze: vairākas pasaules valstis izklāsta izolācijas atcelšanas plānus

3 komentāri
Covid-19 krīze: vairākas pasaules valstis izklāsta izolācijas atcelšanas plānus
SIPA / SCANPIX

Pagājušā diennakts nesusi vairākas izmaiņas izolācijas ierobežojumos Eiropas valstīs. Austrija ver vaļā veikalus, Francija vēl pagarina stingros noteikumus, bet ASV lieli strīdi par to, kam būs galavārds, lai atkal ”atvērtu ekonomiku”.

Vīnes centrs otrdien liecina, ka atkal lēnām tiek sildīta ekonomika. Austrijā ierobežojumi bijuši visai strikti jau no paša sākuma. Tagad, kad saslimušo un izveseļojušos skaita statistika ļauj optimistiski lūkoties uz nākotni, uzņēmumi lēnām, bet piesardzīgi, var aicināt atpakaļ klientus.

Rokdarbu, dārzkopības, apģērbu un citi veikali sāk uzņemt pircējus, tomēr valdība akcentē, ka jebkurā brīdī var atkal pievilkt grožus un paplašināt izolāciju.

“Mūsu pieeja ir skaidra: tik daudz brīvības, cik iespējams, un tik daudz ierobežojumu, cik nepieciešams. Sekosim valdības izstrādātajai ceļa kartei turpmākās nedēļas. Tomēr esiet droši, – ja vīrusa statistika to liks darīt, varam bremzēt ierobežojumu atcelšanu,” norāda Austrijas kanclers Sebastians Kurcs.

Ieejot atkalatvērtajās tirdzniecības vietās, jābūt sejas maskai un sev priekšā jāstumj iepirkuma ratiņi, tā nodrošinot distanci no citiem.

“Esmu pozitīvi noskaņota. Cilvēki tik ilgi dzīvojuši izolācijā… Tagad mēs jau saņemam zvanus un e-pastus. Cilvēki vēlas vasaras kleitas,” saka veikala darbiniece Heike Gitela.

Savukārt kāda veikala īpašniece Marija Froliha pauž: “Ņemot vērā, ka atrodamies Vīnes centrā, mūsu veikals ir atkarīgs no tūristu plūsmas. Domāju, ka tūrisms atkal atsāksies oktobrī, novembrī decembrī… Līdz tam esam krīzes apstākļos.”

Sejas maskas ir obligātas arī sabiedriskajā transportā. Paredzams, ka Vīnē darbu atsāks teju 5000 veikalu. Viesnīcas un restorāni būs slēgti vēl vismaz līdz maija vidum.

Tikmēr Francija pievelk grožus. Līdzīgi ierobežojumi kā tagad turpināšoties līdz 11. maijam. Un arī pēc tam atkopšanās fāze būšot ļoti lēna.

“Ar 11. maiju mēs lēnā garā atvērsim aprūpes centrus, pamatskolas un vidusskolas. Tā pašlaik ir mana prioritāte,” norāda Francijas prezidents Emanuels Makrons.

Kafejnīcām un restorāniem gan būšot vēl jāpagaida, tāpat arī robežas ar kaimiņvalstīm Francija uzreiz vaļā nevērs.

Bet ASV pagājušajā naktī lielas ķildas Baltā nama preses telpā. Strīdus ābols – pilnvaras atvērt ekonomiku. Jau ilgāku laiku ASV prezidents Donalds Tramps akcentējis, ka ekonomikai jāļauj atkopties, uzņēmumiem jāļauj atsākt darbu pēc iespējas ātrāk. Tomēr šādi lēmumi parasti ir katra štata amatpersonu pārziņā.

“Ļaujiet man teikt tā. Savienoto Valstu prezidentam ir pilnvaras darīt to, kas jādara, tās ir ļoti lielas pilnvaras. Prezidentam pieder galavārds,” akcentē Tramps.

Pēc šīs frāzes, protams, viedokļu un kritikas jūra ASV medijos. Tramps iepriekš izteicies, ka vēlas atsākt uzņēmumu darbību 1. maijā. Patlaban nav skaidrs, cik šāds plāns ir reāls, ņemot vērā, ka statistika neziņo par manāmiem uzlabojumiem – ASV vairāk nekā pusmiljons saslimušo un teju 24 000 bojāgājušo.

Aktuālākās ziņas, datus un faktus par Covid-19 izplatību Latvijā un pasaulē lasi ŠEIT!