Covid-19 krīze: jaunais ASV prezidents izdod rīkojumus bez darba palikušo atbalstam

1 komentārs
Covid-19 krīze: jaunais ASV prezidents izdod rīkojumus bez darba palikušo atbalstam
REUTERS / SCANPIX

Līdzšinējā kursa maiņa. Tas ir tas, ko, stājoties amatā, solīja ASV prezidents Džo Baidens, un arī tas, ko viņš apņēmīgi jau pirmajās dienās arī pilda. Lielai daļai pašu amerikāņu ziņas par to, cik dziļa un apjomīga ir pandēmijas radītā krīze – gan saslimušo un mirušo, gan bezdarba skarto – ziņā, nāk kā jaunums pretstatā Baidena priekšteča Donalda Trampa uzturētajā ilūzijā.

Jau savu pirmo prezidentūras dienu laikā Džo Baidens nodemonstrējis absolūti citādu pieeju koronavīrusa pandēmijai nekā viņa priekštecis. Viņš parakstīja vairākus rīkojumus, ar ko cer mazināt sitienu ekonomikai. Palielināt pārtikas palīdzību, atvieglot valsts pabalstu pieprasīšanas sistēmu, aizsargāt bezdarbniekus.

To, cik situācija patiesībā ir nopietna, daudzi no Baltā nama izdzird pirmo reizi, kopš pagājuša gada februāra, kad pandēmija sāka plosīties arī ASV.

“Vakar uzzinājām, ka vēl 900 000 amerikāņu pieteikuši bezdarbu. 900 000i! Viņi pievienojas tiem miljoniem amerikāņu, kuri ne savas vainas dēļ zaudējuši pašcieņu, ko spēj sniegt vien darbs un algas čeks. Mēs esam nacionāla mēroga ārkārtas situācijā. Tāpēc mums jācīnās ar visu, kas mums ir,” norāda Baidens.

Pacietību un vienotību – uz to aicina prezidents. Ekonomisti tic, ka ASV no krīzes varētu atkopties visai strauji, bet vien tad, kad cilvēki būs vakcinēti. Aizvadītā gada laikā zaudēti turpat 10 miljoni darba vietu, un 30 miljoniem mājsaimniecību Amerikā šobrīd nav drošas piekļuves pat pašām pamatvajadzībām – ēdienam.

Komentētāji Baidena pieeju – arī sarunā ar sabiedrību – vērtē pozitīvi. “Jau inaugurācijas uzrunā nekāda rožaina vērtējuma nebija. Netika mēģināts kā izpušķot to, ko tauta piedzīvo, un, protams, pandēmija ir šī saraksta augšgalā,” pauž “Associated Press” Baltā nama korespondents Džonatans Lemaijers.

Vīruss ir nogalinājis vairāk nekā 400 000 amerikāņu, un ik dienu prasa vēl ap 4000 dzīvību.