Covid-19 krīze: daudzviet ES veselības aprūpes sistēma ir sabrukuma priekšā

4 komentāri
Covid-19 krīze: daudzviet ES veselības aprūpes sistēma ir sabrukuma priekšā
AFP / SCANPX

Diemžēl arī sestdien jāziņo par kārtējiem Covid-19 infekcijas rekordiem pasaulē – un arī tepat mums kaimiņos. Lietuvā vienā dienā inficēto skaits pārsniedzis 1000, bet astoņi cilvēki miruši. Saslimstības rādītāji turpina augt arī Igaunijā. Bet citviet Eiropā pandēmijas dēļ veselības aprūpes sistēmas ir sabrukuma priekšā.

Lietuvā situācija dienu no dienas paliek arvien satraucošāka. Reaģējot uz jaunajiem datiem un to, ka valsts medicīnas sistēma nespēj turēt slodzi un ir uz sabrukuma sliekšņa – Prezidents Gitanas Nausēda vērsies pie sabiedrības ar aicinājumu būt atbildīgiem. Vienlaikus kaimiņvalsts valdības gaiteņos tiek runāts par vispārējas valsts karantīnas noteikšanu.

”Es noteikti neizslēgtu iespēju, ka mums nāksies izsludināt valsts karantīnu. Arvien mazāk pašvaldības ir dzeltenajā vai zaļajā zonā. Situācija tuvojas kritiskai,” brīdina Lietuvas veselības ministrs Aurēlijs Verīga.

Desmitiem tūkstošu jaunu inficēšanšanās gadījumu diennaktī – ziņas kas ik dienas pēdējās nedēļas laikā tiek saņemtas no Beļģijas, Čehijas, Francijas, Vācijas un citām Eiropas valstīm. Pilnīga, vai daļēja ekonomiku slēgšana, pulcēšanās ierobežošana līdz minimumam, kā arī iedzīvotāju ierobežošana tiktāl, ka – lai atstātu dzīvesvietu jāpilda pamatojums, ko uzrādīt likumsargiem – šādi strikti ierobežojumi ar mērķi apturēt sērgas izplatīšanos nu atkal ir ikdiena daudzviet Eiropas Savienībā (ES).

Jauns rekords arī Spānijā – 25 500 jauni inficēšanās gadījumi, kopskaitam sasniedzot jau 1,18 miljonus. Neskatoties uz to, aizvadītajā naktī Barselonā aizvadīti līdz šim visnopietnākie nemieri, lai protestētu pret bāru, restorānu un citu uzņēmumu slēgšanu ielās izgājuši tūkstošiem cilvēki. Daudzviet izcēlušās sadursmes ar policiju.

No nākamās nedēļas – Grieķijas galvaspilsētā Atēnās un vairākās citās lielajās pilsētās uz mēnesi slēgs restorānus, kafejnīcas, kinoteātrus, muzejus un sporta zāles. Tikmēr Bosnijā veselības aprūpes sistēma jau ir sabrukuma priekšā.

“Mums jāturpina sniegt medicīniskie pakalpojumi arī citiem pacientiem, kas nav Covid, pacienti. Bijām spiesti atvērt jaunu nodaļu, bet arī tā tūlīt jau būs pilna.  Mums ir daudz covid inficētu mediķu, trūkst ārsti, infektologi. Veselības sistēma knapi turas virs ūdens,” apliecina Bosnijas slimnīcas ģenerāldirektors Abduls Mustars.

Arī ASV reģistrēts pasaulē augstāko vienas dienas Covid-19 inficēšanās gadījumu skaits – 94 000 jaunu inficēšanās gadījumu.