Covid-19 inficēto atpazīšanai lidostās vai citās masu pulcēšanās vietās varētu izmantot speciāli trenētus suņus

0 Komentāru
Covid-19 inficēto atpazīšanai lidostās vai citās masu pulcēšanās vietās varētu izmantot speciāli trenētus suņus
EPA/SCNAPIX

Detektīvsuņi, kas apmācīti, izmantojot zeķes, kuras valkājuši ar Covid-19 inficēti cilvēki, drīzumā varētu tikt izmantoti lidostās vai masu pulcēšanās vietās, lai uzietu pēc ožas Covid-19 inficētos cilvēkus, paziņojuši britu zinātnieki.

Strādājot divu cilvēku komandās, šādi speciāli apmācītie suņi pusstundas laikā varētu pārbaudīt vairāku simtu cilvēku rindu, kas izkāpj no lidmašīnas, un ar 94,3% precizitāti atklāt inficētos, sacīja zinātnieki.

Iepazīstinot ar agrīnās stadijas pētījuma rezultātiem, kurā bija iesaistīti aptuveni 3500 smakas paraugi, kas tika ziedoti nemazgātu zeķu vai T kreklu veidā, kurus valkāja sabiedrības locekļi un veselības aprūpes darbinieki, pētnieki teica, ka suņi pat varēja uzost asimptomātiskus vai vieglus saslimšanas ar Covid -19 gadījumus, kā arī vīrusa mutāciju izraisītus Covid-19 gadījumus, kas parādījās Lielbritānijā pagājušā gada beigās.

“Suņi varētu būt lielisks veids, kā ātri pārbaudīt lielu skaitu cilvēku un novērst Covid-19 atkārtotu ievešanu Lielbritānijā,” teica Durhamas Universitātes biozinātņu katedras profesors, kurš strādāja pie pētījuma, Stīvs Lindsija.

Londonas Higiēnas un tropu medicīnas skolas slimību kontroles speciālists Džeimss Logans, kurš vadīja projektu, sacīja, ka suņu, kuri ir apmācīti izmantot jutekļus, lai atklātu Covid-19 inficētos, galvenā priekšrocība salīdzinājumā ar citām skrīninga metodēm, piemēram, sānu plūsmas testēšanu, ir viņu “neticamais ātrums un laba precizitāte lielu cilvēku grupu vidū. “.

Lielbritānijas pētījums, kas pirmdien, 24.maijā, tika publicēts tiešsaistē, pirms tika veikts salīdzinošs novērtējums, papildina citus izmēģinājuma projektus Somijā, Vācijā, Čīlē un citur, kas lidostās izmēģina Covid-19 atpazīt apmācītus suņus.

Suņu fokusgrupa Apvienotajā Karalistē tika apmācīti vairāku nedēļu laikā, iepazīstinot dzīvniekus ar 200 cilvēku, kuriem Covid-19 tests bija pozitīvs, smakas paraugiem, kā arī ar 200 kontroles paraugiem no cilvēkiem, kuru tests bija negatīvs. Vislabāk suņi izmēģinājumā atklāja koronavīrusa smaku paraugos līdz 94,3% gadījumu, kas nozīmē zemu iespējamību kļūdaini negatīvam rezultātam un līdz 92% precizitāti, kas nozīmē zemu kļūdaini pozitīvu rezultātu risku.

Šī precizitāte ir augstāka, nekā ieteikusi Pasaules Veselības organizācija Covid-19 diagnostikai, paudusi komanda, kas strādāja pie pētījuma. “Šis koncepcijas pētījuma rezultāti liecina, ka apmācītus detektīvsuņus varētu izmantot tādās vietās kā lidostas, sporta stadioni un koncertu norises vietas,” sacīja Vorvikas Universitātes virologs un molekulārās onkoloģijas profesors Lorenss Jangs.

“Lielais jautājums ir, vai šī pieeja reālajā pasaulē darbosies ar cilvēkiem, nevis zeķu un kreklu paraugiem?”
0 Komentāru