Ciniski! Teroristu nolaupītās senlietas nonāk melnajā tirgū un pat muzejos

Pievienot komentāru
Ciniski! Teroristu nolaupītās senlietas nonāk melnajā tirgū un pat muzejos
AP/ SCANPIX

Viens no teroristu organizācijas Islāma valsts finansējuma avotiem ir miljoniem dolāru vērtais antikvāro priekšmetu melnais tirgus Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV). Taču ne tikai ASV, arī citviet pasaulē konstatēts, ka tirgū nonākuši vēsturiski priekšmeti no Irākas un Sīrijas.

Laiku pa laikam pasauli pāršalc ziņas, ka teroristiskā nāves kulta Daesh pārstāvji ir iznīcinājuši kādu senu piemiņas vietu viņu sagrābtajās teritorijās Sīrijā vai Irākā. Taču ne viss tiek iznīcināts – vieglāk pārvietojami objekti tiek pārdoti kolekcionāriem par iespaidīgām naudas summām.

Daži cilvēki pat neapjēdz, ka viņi palīdz teroristiem, pērkot šīs senlietas, norāda Vašingtonā bāzēta starptautiska organizācija, kuras nolūks ir atmaskot nelegālo tirdzniecību ar antikvārajiem priekšmetiem.

Organizācijas vadītāja norāda, ka bieži vien arheoloģiskos izrakumus teroristu sagrābtajās teritorijās veic vietējie iedzīvotāji.


Debora Lēra:

Vietējie to dara saprotamu iemeslu dēļ – jo viņi nonākuši grūtā ekonomiskā situācijā.

Taču lauvas tiesu peļņas savāc teroristi, kas nogādā salaupītos priekšmetus citviet Tuvajos Austrumos. No turienes tie nonāk Āzijā, Eiropā un ASV.

“Vienkāršs muitnieks var ieraudzīt kilogramu kokaīna – tas automātiski ir kaut kas nelegāls. Taču,- ieraugot senu vāzi, viņš nesapratīs – vai tas ir tūrista suvenīrs vai trīs tūkstošus gadu sena relikvija,” norāda organizācijas Smithsonian Institution pārstāvis.

Daļa no salaupītajiem priekšmetiem nonāk arī muzejos, kas nespēj izsekot priekšmetu patiesajai izcelsmei. Tāpēc šobrīd muzeji tiek rosināti izmantot savu pieredzi, lai ievērotu aizdomīgus priekšmetus un ziņotu par tiem varas iestādēm.

Tāpat ekspertu pieredze lieti noderētu muitnieku mācībās.

Problēmu nereti rada uzpircēji, kuriem ir pārliecība, ka priekšmeti aizies bojā, ja tos kāds nenopirks. Taču tieši šāda attieksme rosina teroristus meklēt arvien jaunus priekšmetus, ko piedāvāt tirgū – brīdina eksperti.