Komentāri
Cīņas Ukrainā neļauj starptautiskajiem ekspertiem izmeklēt “Malaysia Airlines” katastrofu
Foto: AFP/LETA

Cīņas starp Kijevas valdības spēkiem un Maskavas atbalstītajiem kaujiniekiem otrdien atkal pārtraukušas starptautisko izmeklētāju darbu “Malaysia Airlines” katastrofas vietas izmeklēšanā, paziņoja Nīderlandes Tieslietu ministrija.

Kauju dēļ starptautiskie izmeklētāji nevar piekļūt katastrofas vietai jau trešo dienu pēc kārtas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Nīderlandes un Austrālijas eksperti no Doņeckas nedevās uz katastrofas vietu Ukrainas austrumos. Šobrīd notiek pārāk intensīvas cīņas uz ceļiem, kas ved uz notikuma vietu,” informēja ministrija.

Nīderlandes premjerministrs Marks Rute otrdien telefonsarunā aicināja Ukrainas prezidentu Petro Porošenko pārtraukt kaujas katastrofas vietā, un Porošenko viņam apsolīja darīt visu iespējamo, lai izmeklētāji varētu veikt savu darbu, informēja valdības preses pārstāvis.

“Tas ir svarīgi, jo mēs vēlamies nokļūt avārijas vietā, cik ātri vien iespējams, lai savāktu upurus un atvestu viņus mājās,” norādīja valdības preses pārstāvis.

17.jūlijā Austrumukrainā virs Krievijas atbalstīto krievu algotņu un vietējo bruņoto bandu kontrolētās teritorijas tika notriekta lidsabiedrības “Malaysia Airlines” pasažieru lidmašīna ar 298 cilvēkiem. Lidmašīna atradās ceļā no Amsterdamas uz Kualalumpuru.

Aptuveni 200 cilvēku mirstīgās atliekas jau savāktas un nosūtītas identificēšanai uz Nīderlandi. Bet katastrofas vietā joprojām mētājas cilvēku ķermeņu daļas.

Lidmašīna tika notriekta ar zenītraķešu iekārtas “Buk” raķeti, kas ievesta no Krievijas un kuru izšāva krievu algotņu bandas sadarbībā ar Krievijas armiju, vērtē Ukrainas varasiestādes.

Krievija šīs apsūdzības noliedz, bet Maskavas atbalstītie krievu algotņi, kaut arī sākotnēji tviterī lielījās ar paveikto “varoņdarbu”, lidmašīnas notriekšanā vaino Ukrainu, kā arī nākuši klajā ar virkni fantastisku teoriju par katastrofu, tostarp apgalvojumiem, ka lidmašīnā vesti jau miruši cilvēki.

Rietumvalstis un arī ASV norāda, ka visi pierādījumi liecina, ka Malaizijas pasažieru lidmašīna notriekta ar krievu algotņu raidītu raķeti.

ASV izlūkdienests pieļauj, ka raķete palaista, kaujiniekiem nemākulīgi apejoties ar sarežģīto sistēmu. Ja raķete mērķēta apzināti, tad tajā, visdrīzāk, bijis iesaistīts zenītraķešu sistēmas “Buk” apkalpes personāls no Krievijas bruņotajiem spēkiem.

Ukrainas Nacionālā drošības un aizsardzības padome pirmdien paziņoja, ka “Malaysia Airlines” pasažieru lidmašīnas “melno kastu” ieraksti liecina, ka lidaparāts nogāzās pēc raķetes šķembu trieciena.

Sākotnējā datu ierakstu pārbaude liecina, ka “lidmašīnas iznīcināšanas un nogāšanās iemesls bija masveida eksplozīva dekompresija, kas notika no daudzu šķembu trieciena pēc raķetes sprādziena”, teikts padomes paziņojumā.

Zenītraķešu sistēma “Buk” izstrādāta tā, ka raķete eksplodē pirms mērķa, kurā pēc tam plašā laukumā ietriecas šķembas, lai nodarītu lielāku kaitējumu. Katastrofas vietā uzņemtajās fotogrāfijās redzams, ka lidmašīnas vraku klāj šķembu izraisīti bojājumi.

Notriektās lidmašīnas “melnās kastes” sākotnēji piesavinājās reģionu kontrolējošie Maskavas atbalstītie krievu algotņi un vietējie līdzskrējēji. Piecas dienas vēlāk kaujinieki lidojuma datu ierakstītājus atdeva Malaizijas amatpersonām.

Lidmašīnas notriekšanas izmeklēšanu vada Nīderlande, kas katastrofā zaudēja 193 pilsoņus. “Melno kastu” datu analīze tiek veikta Lielbritānijā, kur pieejamas modernākās tehnoloģijas lidojumu ierakstu analizēšanai.

Tikmēr lidmašīnas katastrofas vietā cīņas turpinās.

Ukrainas armija otrdien apstiprināja, ka bruņotās bandas turpina apšaudīt Ukrainas spēku pozīcijas no Sņižnes, Šahtarskas un Torezas, kas atrodas aptuveni 30 kilometru rādiusā ap katastrofas vietu.

Maskavas atbalstītās krievu algotņu un vietējās bruņotās bandas pirmdien paziņoja, ka Ukrainas armija daļēji pārņēmusi kontroli pār Malaizijas lidmašīnas katastrofas vietu. Bet Kijeva to nav apstiprinājusi, vien paziņojusi, ka karavīri iegājuši vairākās pilsētās šajā rajonā.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl