Cīņā uz britu premjera amatu pozīcijas nostiprina Džonsons

Pievienot komentāru
Cīņā uz britu premjera amatu pozīcijas nostiprina Džonsons
EPA/SCANPIX

Arvien reālāks kļūst scenārijs, ka nākamais Lielbritānijas premjerministrs būs izteikti eiroskeptiskais bijušais britu ārlietu ministrs Boriss Džonsons. Noslēdzoties otrai balsošanas kārtai, cīņā par nākamo Apvienotās Karalistes premjeru Džonsons izvirzījies līderos, saņemot 126 britu parlamentāriešu atbalstu.

Otrajā vietā ar 46 balsīm ierindojies pašreizējais ārlietu ministrs Džeremijs Hants, viņam ar 41 balsi seko vides ministrs Maikls Govs, bet starptautiskās attīstības ministrs Rojs Stjurats ieguvis 37 balsis. Pēdējais no kandidātiem, kas ieguvis tiesības piedalīties nākamajā balsošanas kārtā, ir iekšlietu ministrs Sadžids Džavids, kuru atbalstīja 33 deputāti.

Pēc balsojuma televīzijas debatēs BBC kandidātu vidū izcēlās asa vārdu apmaiņa, un, protams, ka galvenais domstarpību cēlonis – viedokļu atšķirības par sarežģīto ”Brexit”. Līderos esošais Džonsons apņēmies Lielbritāniju no Eiropas Savienības izvest līdz 31. oktobrim, neatkarīgi no tā – ir vai nav panākta vienošanās.

“Mums ir jāizstājas 31. oktobrī, tas ir pēdējais “Brexit” termiņš. Citādi mēs saskarsimies ar katastrofālu uzticības zaudējumu politikā – gan mūsu valsts iekšienē, gan starptautiski. Politiķiem ir jāuzņemas atbildība un jārīkojas, vienalga – “Brexit” būs ar vai bez vienošanās, bet tam ir jānotiek,” sacīja Džonsons.

Trešdien paredzēta vēl viena balsošanas kārta, un vajadzības gadījumā – vēl divas kārtas arī ceturtdien, lai kandidātu skaitu samazinātu līdz diviem.

Pēc tam uzvarētāju no diviem atlikušajiem kandidātiem balsojumā pa pastu izraudzīsies visi 160 000 Konservatīvās partijas biedru. Uzvarētājs, kuru paredzēts paziņot no 22. līdz 28. jūlijam, kļūs par Konservatīvās partijas līderi un automātiski – arī par Lielbritānijas premjerministru.

Foto: AFP/SCANPIX