Cilvēku asaras un ziediem kaisīts ceļš – Uzbekistāna atvadās no sava mirušā prezidenta

0 Komentāru
Cilvēku asaras un ziediem kaisīts ceļš – Uzbekistāna atvadās no sava mirušā prezidenta
Foto: Scanpix

  Tūkstošiem cilvēku šodien pēdējā gaitā izvadījuši Uzbekistānas prezidentu Islamu Karimovu, kurš pie varas bijušajā padomju republikā bija 27 gadus. Viņš apgalabāts savā dzimtajā pilsētā Samarkandā. Tikmēr sākušies jauna līdera meklējumi. 

Bēru ceremonija līdz ar saullēktu sākās Uzbekistānas galvaspilsētā Taškentā, kur tūkstošiem cilvēku ar ziediem vēroja bēru procesijas došanos uz lidostu. Daudzi no klātesošajiem Islamu Karimovu, kurš pie varas bijis kopš 1989. gada pēdējā gaitā pavadīja ar asarām acīs.

Atvadīšanās no Karimova turpinājās viņa dzimtajā pilsētā Samarkandā, saskaņā ar musulmaņu paražām. Lūgšanā pirms viņa apglabāšanas piedalījās tikai vīrieši.

Uz bērēm bija ieradušās arī ārvalstu amatpersonas, to vidū Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs, kā arī Afganistānas, Tadžikistānas un vairāku citu valstu prezidenti.

Autoritārais Karimovs nebija iecēlis savu pēcteci amatā, tāpēc nav zināms, kurš turpmāk vadīs valsti. Varas vakuums radījis bažas jo īpaši Krievijai, ASV un Ķīnai, kurām katrai ir savas stratēģiskās intereses Uzbekistānā, kas ir lielākā no Centrālāzijas valstīm.

Sagaidāms, ka Karimova pēcteci aiz slēgtām durvīm izraudzīsies neliela grupa augstāko amatpersonu un viņa ģimenes locekļu. Taču pastāv bažas, ka, viņiem nespējot rast kompromisu, situācija valstī var destabilizēties un tā var kļūt par islāmistu kaujinieku mērķi.

Tiek pieļauts, ka par Uzbekistānas nākamo līderi, saskaņā ar Padomju Savienības tradīcijām, kļūs cilvēks, kurš iecelts par Karimova bēru organizēšanas komitejas vadītāju, proti, Uzbekistānas premjerministrs Šavkats Mirzijojevs. Kā iespējamie kandidāti minēti arī premjera vietnieks un finanšu ministrs.

Karimovs guldīts zemes klēpī kapsētā, kur apglabāti viņa vecāki, bet neskaidrība par Uzbekistānas nākotni saglabājas.

Foto

Video

0 Komentāru