Cilvēki brīnās, kā varēja parādīties vakcinācijas sertifikāts uz Ādolfa Hitlera vārda?

7 komentāri
Cilvēki brīnās, kā varēja parādīties vakcinācijas sertifikāts uz Ādolfa Hitlera vārda?

Interneta vidē parādījies sertifikāts, kas liecina – personai vārdā Ādolfs Hitlers ir reģistrēts vakcinācijas pret Covid-19 sertifikāts. Vācijas kanclers, valdības galva un diktators Ādols Hitlers sen jau ir zem zemes, taču varbūt ir vēl kāds cilvēks ar šādu vārdu un uzvārdu, kurš dzimis vēlāk nekā politiskais līderis? Vienlaikus daži sociālo tīklu lietotāji spriež, vai gadījumā nav notikusi sertifikāta viltošana?


Skaties.lv vērsās pie Nacionālā veselības dienesta ar jautājumu, kā tehniski varēja parādīties šāds sertifikāts. Dienestā skaidroja, ka attiecīgais sertifikāts ir izdots Polijā un dienestam nav tiesību apšaubīt citā ES dalībvalstī izdota sertifikāta leģitimitāti. To varot komentēt tikai par sertifikātu Polijā izdošanu atbildīgā iestāde.

Veicot vakcināciju jebkurā ārvalstī, kas pievienojusies Eiropas Savienības (ES) kopējai sertifikātu sistēmai, attiecīgajā valstī automātiski izveido sertifikātu. Latvijā darbojas visi sertifikāti, kuri ir iekļauti ES dalībvalstu vienotajā QR sistēmā, kā rezultātā tie tiek atzīti par spēkā esošiem un drošiem. Patlaban vienotajai ES kopējai sertifikātu sistēmai ir pievienojušās visas ES dalībvalstis.

Vienlaikus NVD norādīja, – Latvijā tehniski nav iespējams izdot sertifikātu neeksistējošai personai vai citādi, tā teikt, šmaukties tādā veidā. Vienīgais iespējamais veids, kā teorētiski var notikt viltojums, ir tad, ja medicīnas iestādes darbinieks vilto vakcinācijas faktu, kas ir krimināli sodāma rīcība. Policija iespējamās fiktīvās vakcinācijas kontekstā pārbauda visu saņemto vai fiksēto informāciju un apzina situāciju Latvijā.

ES oficiālajā tīmekļa vietnē sniegtā informācija liecina, ka 2021. gada 1. jūlijā stājas spēkā ES digitālā Covid sertifikāta regula. ES pilsoņi un iedzīvotāji var iegūt savus digitālos Covid sertifikātus, kas pārbaudāmi visā ES. ES dalībvalstis arī ir vienojušās par vienotu noformējumu, kuru var izmantot elektroniskajai un papīra versijai, lai sertifikāts būtu vieglāk atpazīstams.

Par sertifikāta izsniegšanu atbild dalībvalstu iestādes. Vakcinācijas sertifikātus izsniedz ES valsts, kurā cilvēks vakcinējies. Testa sertifikātus izdod ES valsts, kurā ir veikts tests. Pārslimošanas sertifikātus izdod ES valsts, kurā atrodas pārslimojusī persona.

Sertifikāta digitālo versiju var glabāt mobilajā ierīcē. Sertifikātu var pieprasīt arī drukātā formātā. Abos gadījumos tajā būs QR kods ar pamatinformāciju un digitālais paraksts, kas apliecina sertifikāta autentiskumu.

7 komentāri