Ceļošana vakcinētajiem: EP atbalsta Eiropas Savienības Covid-19 sertifikāta ieviešanu

2 komentāri

Eiropas Parlaments (EP) atbalstījis steidzamības kārtā virzīt likumprojektu par vakcinācijas sertifikāta ieviešanu, kas atjaunotu tiesības uz brīvu pārvietošanos. Parlaments vienlaikus pieprasa mainīt dokumenta nosaukumu uz “Eiropas Savienības Covid-19 sertifikātu”. Gala balsojums gaidāms maijā, un plānots, ka tas praksē darbosies jau jūnijā.

Parlaments pieprasa sertifikātu ieviest uz noteiktu laiku – 12 mēnešiem, precīzi atrunāt dalībvalstu pienākumus un līdz ar sertifikāta ieviešanu atteikties no jebkādiem citiem ceļošanas ierobežojumiem dokumenta turētājiem.

Lasi vēl: PVO pārstāvis Latvijā skaidro, pie kādiem nosacījumiem varētu sākt darboties zaļie sertifikāti

“Vissvarīgākā no EP prasībām ir, lai netiktu ievesti papildu prasības dalībvalstīs un principā ar šo sertifikātu būtu iespējams ceļot Šengenas zonā visiem tiem, kas ir vakcinējušies vai kuriem ir antivielas, vai antivielu tests – siekalu tests netiek uzskatīts par pietiekamu,” norāda EP deputāte un Eiropas Tautas partijas grupas viceprezidente Sandra Kalniete.

Viņa TV3 ziņām norādīja, ka sarunas ar Eiropas Komisiju un dalībvalstīm nebūs vieglas. Taču sertifikātam būs praktiska nozīme vien tad, ja dalībvalstis spēs vienoties par kopīgu sistēmu un tās vienotu ieviešanu. Otrs – kuras vakcīnas atzīt par pamatu sertifikāta piešķiršanai. Proti, Kalniete akcentē, – politiskā stīvēšanās šajā brīdī aizkavēs eiropiešu iespējas brīvi pārvietoties.

“Mēs balsojām, ka zāļu aģentūras sertificētas vakcīnas ir pamats, lai uzticētu, ka cilvēki ir ieguvuši imunitāti. Otrs jautājums ir dažādi papildu ierobežojumi, par ko dalībvalstis cīnīsies. Cilvēkam, kurš vēlas doties kaut kur ārpus savas valsts robežām, ir svarīgi, lai šis sertifikāts viņam kalpotu kā brīvam ceļojumam un, šķērsojot citas valsts robežas, viņu nesagaidītu kādi ierobežojumi,” norāda politiķe.

Jau vēstīts, ka dalībvalstīs nevalda nedalīts atbalsts šāda dokumenta ieviešanai – atsevišķas valstis jau izstrādā individuālus kritērijus, kas attiektos arī uz “Covid pases” īpašniekiem. Piemēram, tā pati pašizolācijas prasība.

Eiropas Tautas partijas ieskatā, tas var novest pie lielām jukām, kas cilvēkiem radīs tikai jaunas neērtības. Dokumenta apspriešana tagad tiks skatīta Eiropas Padomes, parlamenta un komisijas trialogā – maijā beigās parlamentā būs balsojums un dokuments praksē varētu tikt ieviests jūnijā.