Čaks Fīnijs: miljardieris, kurš atdeva savu bagātību labdarībai

2 komentāri
Čaks Fīnijs: miljardieris, kurš atdeva savu bagātību labdarībai
CHARLES FRANCIS FEENEY/FACEBOOK

Miljardieris Čaks Fīnijs savas mūža darbā uzkrātās bagātības astoņu miljardu ASV dolāru apmērā tīro vērtību pērn samazināja līdz diviem miljoniem ASV dolāru, 99% no tās ziedojot labdarības mērķiem, vēstīts ārvalstu masu saziņas līdzekļos.

Čaks Fīnijs izdzīvoja sapni par bagātību, taču nebija apmierināts ar kļūšanu par miljardieri vien, viņš izvirzīja sev vēl vienu mērķi – attdot visu savu bagātību, kamēr viņš vēl ir dzīvs.

Pērn patlban 90 gadus vecais amerikāņu uzņēmējs izvirzīto mērķi sasniedza, ziedojot savus miljardus labdarībai.

Kas ir Čaks Fīnijs?

Bijušais miljardieris dzimis Elizabetes pilsētā Ņūdžersijā 1931. gadā, Lielās depresijas laikā. Viņa māte strādāja par medmāsu slimnīcā, bet viņa tēvs bija nodarbināts apdrošināšanas jomā.

Uzņēmējs pelnīja naudu, pārdodot luksusa beznodokļu preces ceļotājiem visā pasaulē. Taču pats bagātību neuzskatīja par vērtību.

Konors O’Klerijs, kurš sarakstīja Fīnija biogrāfiju, sacīja: “Viņš lasīja un viņu ļoti iespaidoja Kārnegija slavenā eseja “Bagātība “, kurā teikts, ka tādas lietas kā “mirt bagātam nozīmē mirt apkaunotam “.”

Pēc tam Fīnijs 1982. gadā nodibināja “Atlantijas filantropijas” – starptautisku organizāciju, kas izveidota, lai sadalītu savu laimi labiem mērķiem un projektiem, kurus atbalstīt visā pasaulē. Fonda galvenās interešu jomas ir veselība, izglītība, izlīgums un cilvēktiesības.

Savus filantropiskās misijas pirmajos 15 gados Fīnijs slepeni ziedoja naudu, kā rezultātā viņš tika nodēvēts par filantropijas Džeimsa Bondu, sava altruisma anonimitāti zaudējot vien 1997. gadā.

Pēc Fīnija biogrāfa teiktā, bijušā miljardiera pieciem bērniem – četrām meitām un vienam dēlam – ir palikusi nauda caur viņu māti, Fīnija pirmo sievu.

Tagad viņš pats kopā ar sievu Helgu dzīvo divu guļamistabu dzīvoklī Sanfrancisko, daudz ceļojis, lai pārbaudītu projektu, kuriem ziedot, leģitimitāti.

Belfāstas Kvīnsas universitāte (QUB) bija viena no lielākajiem Fīnija dotāciju saņēmējiem laikā no 1993. līdz 2015. gadam, un tai kopumā tika dāvināti 132 miljoni ASV dolāru (83 miljoni sterliņu mārciņu).

Tā saņēma arī vienīgo lielāko ziedojumu no “Atlantijas filantropijām”, kad 2012. gadā tā tika aplaimota ar 24 miljoniem ASV dolāru, kas bija paredzēti universitātes Veselības zinātņu institūta Eksperimentālās medicīnas centram.

Integrētā izglītība

Vēl viens Fīnija filantropijas Ziemeļīrijā stūrakmens ir bijis integrētas izglītības veicināšana, lai panāktu izlīgumu un veicinātu mieru.

Gadu desmitiem ir zināms, ka aptuveni astoņi miljoni sterliņu mārciņu ir dāvināti dažādiem Integrētā izglītības fonda projektiem. Viena no skolām, kas guva labumu no Fīnija ziedotajām simtiem tūkstošu mārciņu, ir Rovandāles integrētā pamatskola Moirā.

Kopš 1996. gada, kad Integrētās izglītības fonds saņēma pirmo dotāciju no “Atlantijas filantropijām’, 2014. gada beigās finansējums bija nozīmīgi pieaudzis kopumā 33 integrētajām skolām. Finansējums palīdzēja izveidot 21 integrētu sākumskolu un astoņas vidusskolas skolas, un 18 gados – no 1996.gada līdz 2014.gadam – skolēnu skaits tajās kopumā pieauga no 7000 līdz 22 000.

Saskaņā ar Fīnija biogrāfa teikto, Fīnijs ir “ļoti priecīgs”, ka ir pabeidzis savu gandrīz 40 gadus ilgo misiju – ziedot bagātību labdarībai – un kopā ar sievu Helgu pērn atzīmēja šī mērķa sasniegšanas robežšķirtni.

2 komentāri