Britu premjers Džonsons vēlas pirmstermiņa vēlēšanas 12. decembrī

2 komentāri
Britu premjers Džonsons vēlas pirmstermiņa vēlēšanas 12. decembrī
AFP / SCANPIX

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons “Brexit” problēmai piedāvājis jaunu risinājumu – parlamenta pirmstermiņa vēlēšanas.

Jau iepriekš debatēs viņš solīja, ka šādi varētu rīkoties, ja parlaments neatbalstīs viņa valdības panākto vienošanos par izstāšanas no Eiropas Savienības nosacījumiem. Ceturtdien viņš nāca klajā ar paziņojumu, ka vēlas parlamenta atbalstu pirmstermiņa vēlēšanu izsludināšanai 12. decembrī, apsolot deputātiem, ja tie piekritīs par ilgāku laiku breksita vienošanās apspriešanai.

“Baidos, ka mūsu Eiropas Savienības draugi uz parlamenta prasību atlikt breksitu atbildēs ar pagarinājumu, ko es patiesi nemaz nevēlos. Tādējādi vienīgais veids, kā to paveikt, panākt breksita īstenošanu, manuprāt, ir būt saprātīgam attiecībās ar parlamentu un teikt, ka gadījumā, ja viņi patiesi vēlas vairāk laika, lai iepazītos ar šo lielisko vienošanos, tad viņi to var dabūt. Taču viņiem jāpiekrīt vispārējām vēlēšanām 12. decembrī,” sacīja Džonsons.

Viņš jau iepriekš aicināja izsludināt parlamenta pirmstermiņa vēlēšanas, taču tas neguva parlamenta atbalstu. Opozīcijas līderis Džeremijs Korbins, komentējot Džonsona jaunāko paziņojumu, norādījis – ja valdība izslēgs bezlīguma “Brexit”, viņa vadītie leiboristi atbalstīšot pirmstermiņa vēlēšanas.

Paredzams, ka balsot par vēlēšanu izsludināšanu Džonsons parlamentam oficiāli piedāvās pirmdien.

Lielbritānijas parlaments sestdien nobalsoja par priekšlikumu, saskaņā ar ko parlaments nevar apstiprināt premjerministra Borisa Džonsona panākto breksita vienošanos ar ES, kamēr parlamentā nav pieņemts vienošanās izpildes likums. Tā kā līdz ar to netika apstiprināta breksita vienošanās, automātiski iedarbojās likums bezvienošanās breksita novēršanai, saskaņā ar kuru premjeram sestdienas vakarā nācās lūgt ES pagarināt breksita termiņu līdz 31. janvārim.

2 komentāri