Britu premjers Džonsons izvirza ultimātu Briselei pārskatīt “Brexit” vienošanos

0 Komentāru
Britu premjers Džonsons izvirza ultimātu Briselei pārskatīt “Brexit” vienošanos
REUTERS/SCANPIX

Līdz ar premjerministra nomaiņu Lielbritānijai arī jauns Ministru kabinets. Tas galvenokārt sastāv no tā sauktā cietā “Brexit” atbalstītājiem. Tikai trešdien stājies amatā, britu jaunais premjerministrs Boriss Džonsons jau paguvis izteikt ultimātu Briselei, – vai nu tā pārstrādās “Brexit” vienošanos, vai arī izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) notiks bez tās.

Kā sava darba galveno uzdevumu Džonsons izvirzījis Lielbritānijas izstāšanos no ES noteiktajā termiņā, neatkarīgi no tā, vai līdz 31. oktobrim būs panākta vienošanās, tāpēc likumsakarīgi, ka arī savu Ministru kabinetu veidojis ar cietā “Brexit” piekritējiem. Vairāki līdzšinējie ministri atkāpušies paši, citi atlaisti.

Pirmo reizi uzrunājot parlamentu kā premjerministrs, Džonsons aicināja ES pārdomāt tās atteikšanos pārskatīt jau panākto vienošanos, – lai gan viņš strādāšot pie vienošanās panākšanas, viņaprāt, valsts ir labāk sagatavota “cietajam “Brexit””, nekā sabiedrībā uzskatīts.

“Mūsu uzdevums ir īstenot “Brexit” 31. oktobrī, lai saliedētu un atjaunotu enerģiju mūsu lieliskajai Apvienotajai Karalistei un padarītu šo valsti par labāko vietu pasaulē,” norādīja Džonsons.

Viņš arī apstiprināja, ka Lielbritānija neizvirzīs savu kandidātu Eiropas Komisijas jaunajam sastāvam.

Par savu padomnieku premjers iecēlis pretrunīgi vērtēto “Brexit” kampaņas vadītāju Dominiku Kamingsu, savukārt par ārlietu ministru kļuvis tā sauktā stingrā “Brexit” atbalstītājs Dominiks Rābs, kurš pērn pameta Terēzas Mejas valdību, paziņojot, ka viņas panāktā “Brexit” vienošanās satur pārāk daudz kompromisu. Iejusties amatā viņam nav daudz laika, pašlaik ir svarīgi atrisināt Lielbritānijas un Irānas attiecības pēc tam, kad Irānas varasiestādes sagrāba divus britu tankkuģus, uz kura atrodas arī viens Latvijas valstspiederīgais.

“Pirmkārt, nevēlos pieņemt kādus sasteigtus lēmumus – man ar situāciju vēl jāiepazīstas. Ar Irānas jautājumiem strādāju, kad biju juridiskais padomnieks Ārlietu ministrijā 2006. gadā. Tas ir jutīgs temats,” pauž Rābs.

Parlamenta opozīcija ir satraukusies par iespēju “Brexit” sagaidīt bez vienošanās, kas varētu nozīmēt haosu ekonomikā. Džonsonam atlikušas precīzi 100 dienas, lai solīto izpildītu.

0 Komentāru