Britu Eiroparlamenta deputāti pēc Brexit neizjūt spiedienu atkāpties. Speciālreportāža no Strasbūras!

Pievienot komentāru
Britu Eiroparlamenta deputāti pēc Brexit neizjūt spiedienu atkāpties. Speciālreportāža no Strasbūras!
Foto: AFP / LETA

Šonedēļ Eiroparlamenta plenārsesijā Strasbūrā liela uzmanība bija pievērsta britu deputātiem. Kaut Lielbritānija referendumā nobalsojusi par izstāšanos no Eiropas Savienības, britu deputāti Eiropas Parlamentā darbu turpina un negrasās no tā atteikties – arī tie, kas aģitējuši par izstāšanos no kritizētās Eiropas Savienības.

Brexit ir visapspriestākais temats Strasbūrā. Vienlaikus izskan, ka atsevišķiem deputātiem vajadzētu atkāpties, par šo soli neviens nav paziņojis.

Plenārsesijas laikā gan klīda baumas, ka no parlamenta varētu aiziet pats redzamākais Lielbritānijas eiroskeptiķis – parlamenta deputāts Naidžels Farāžs, kurš savas karjeras laikā par britu izstāšanos no Eiropas Savienības cīnījies 17 gadus. Tomēr vakar sasauktajā un kupli apmeklētajā preses konferencē viņš vien paziņoja, ka Eiropas Savienība mirst, un pauda gatavību ar izstāšanos palīdzēt arī citām valstīm. Arī viņa partijas biedrs Reimonds Finčs plāno turpināt dzīvot Eiropas maizē, līdz pat savu pilnvaru beigām. Plāna, ko darīt pēc tam, viņam nav.

“Nav ne jausmas. Pirms tam es biju telekomunikāciju inženieris, aizbraukšu atpakaļ un skatīšos. Varu strādāt arī ātro ēdienu restorānā. Kāda starpība!? Es savā dzīvē esmu ko sasniedzis, esmu palīdzējis padarīt savu valsti brīvu. Ko vēl vairāk var vēlēties? Runājot par politisko atbildību, ja cilvēki par mani balsos, iešu un strādāšu. No tā es nebaidos,” teic Finčs.

Lielbritāniju Eiropas Parlamentā kopumā pārstāv 73 deputāti. Viens no pieredzējušākajiem ir bijušais valsts imigrācijas lietu ministrs Timotijs Kērkhoups no Konservatīvo partijas. Viņš atbalstīja valsts palikšanu Eiropas Savienībā.

“Mans darbs turpinās un turpināsies tik ilgi, cik es to spēšu paveikt. Pārstāvu 5 miljonu cilvēku intereses. Viņi mani šeit ievēlēja, lai es par tām cīnītos. Eiropas Savienības institūcijās, jo īpaši Eiropas Parlamentā. Neviens nav teicis, ka es to nevaru darīt. Runājot par citiem deputātiem, tas ir viņu personīgais lēmums. Nekādu spiedienu, ka kādam būtu jānoliek mandāts, neesmu šeit jutis.”

Tikmēr savā ziņā zvaigžņu stundu piedzīvojušais skotu deputāts Alans Smits, kura runa pagājušonedēļ izsauca vētrainas ovācijas, uzsver, ka turpmāk visas pūles veltīs tam, lai Skotija varētu palikt Eiropas Savienībā.

“Es vēlos uzrunāt Skotijas draugus Eiropā un vēlreiz atgādināt, ka Skotija vēlas palikt Eiropas Savienībā. Lielbritānija nobalsoja par izstāšanos, ietekmējoties no kampaņas, kas bija balstīta uz meliem. Mēs visi atceramies vēsturi un zinām, ka sadarboties ir daudz labāk nekā atšķelties, tāpēc šie referenduma rezultāti mani apbēdina līdz sirds dziļumiem. Ļoti daudzi Skotijas iedzīvotāji šobrīd ir satraukušies par to, kas notiks turpmāk. Mums Skotijā ir ļoti stipra valdība, proeiropeiska valdība, un mēs darīsim visu, lai sasniegtu labāko rezultātu,” viņš saka.

Smits uzsver, ka palikšana Eiropā nebūt nenozīmē atdalīšanos no Lielbritānijas. Viens no variantiem ir īpaša statusa iegūšana. Scenārijus palikšanai blokā Skotija šobrīd vērtē.