Briti lūgs pagarināt “Brexit” sarunas ar ES par bloka pamešanas nosacījumiem, prognozē eksperti

Pievienot komentāru

Agonija vēl kādu laiku turpināsies, – tā politikas eksperti vērtē notiekošo ap “Brexit”. Otrdienas vakarā Apvienotās Karalistes parlaments noraidīja premjerministres Terēzas Mejas panākto jaunāko vienošanos ar Eiropas Savienību (ES).

Ārpolitikas eksperti prognozē, ka briti lūgs pagarināt “Brexit” sarunas ar ES par bloka pamešanas nosacījumiem.

Pēc pāris stundām Londonā gaidāms jau nākamais balsojums – par aiziešanu no bloka bez jebkādas vienošanās.

Politikas pētnieki gan prognozē, ka arī šāds scenārijs tiks noraidīts un Apvienotā Karaliste mēģinās uz laiku atlikt šķiršanos un panākt sarunu pagarināšanu.

“Ticamāka ir versija, ka tiks pagarināts, jo vismaz briti vēlēsies pagarināt, jo viņi nevēlēsies iziet pilnīgi bez jebkāda tiesiskā ietvara ar Eiropas Savienību. Galvenais jautājums ir Īrijas un Ziemeļīrijas robeža, jo, izstājoties bez vienošanās, ir vēl bēdīgāka situācija – pilnīgi neskaidra, jo tad nāktos taisīt robežu kāda ir ar ne Eiropas Savienības valstīm,” norāda Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Māris Andžāns.

Tomēr nav skaidrs, cik šāds sarunu pagarinājums būtu ilgs – pāris nedēļas vai vairāki mēneši, kā arī vai no tā vispār būtu jēga.

“Tā problēma ar “Brexit” procesa pagarinājumu ir tāda, ka, pirmkārt, visām 27 dalībvalstīm tam ir jāpiekrīt. Otrkārt, kas no tā pēc būtības mainītos? Savā ziņā taču ir skaidrs, ka cita piedāvājuma vairs nebūs, līdz ar to pagarinājums vienkārši turpinātu šo agoniju,” uzskata Londonas Ekonomikas augstskolas profesors Tonijs Travers.

Arvien neiecietīgāki pret šo neizlēmību kļūst arī ES līderi. “Brexit” sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē trešdien apšaubīja jēgu atlikt Apvienotās Karalistes aiziešanu no bloka, kas paredzēta 29. martā, akcentējot, – jauna, labāka vienošanās britiem netiks piedāvāta. “Ja Lielbritānija joprojām vēlas pamest Eiropas Savienību organizētā veidā, tad šī vienošanās, ko mēs esam izdiskutējuši ar Terēzu Meju pusotra gada garumā, ir un paliks vienīgā iespējamā vienošanās.”

Otrdienas balsojumu par izstāšanos no bloka ar jau panākto vienošanos lielā mērā izgāza tie paši deputāti, kuri pirms vairākiem gadiem mudināja britus referendumā balsot par aiziešanu no ES. Tobrīd tika piesaukta darba tirgus aizsardzība no imigrantiem, taču virkne praktisko jautājumu palika otrajā plānā.

“Tad, kad notika referendums, nezināja ne politiķi, ne sabiedrība, par ko viņi balso – viņi balsoja par lielu virsrakstu, savā ziņā – par kaķi maisā. Bet kā tas notiks?” turpina Andžāns.

Ja tomēr Eiropas Savienība piekritīs sarunu beigu termiņu par “Brexit” pagarināt, un tās ieilgs, tad arī Lielbritānijai būtu jārīko Eiropas Parlamenta vēlēšanas.