Briselē Lielbritānijas referendumu gaida ar bažām, tomēr pie “plāna B” neviens vēl nestrādā

0 Komentāru
Briselē Lielbritānijas referendumu gaida ar bažām, tomēr pie “plāna B” neviens vēl nestrādā
Foto: Scanpix

Tā dēvētais Brexit jeb referendums par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības nu jau vairākus mēnešus ir galvenā sarunu tēma Briselē. Oficiālos komentāros Eiropas amatpersonas cenšas būt optimistiskas. Tomēr fakts, ka nedēļu pirms balsojuma izstāšanās atbalstītāju skaits pirmoreiz pārsniedzis palicēju skaitu, nav palicis nepamanīts, un Eiropas galvaspilsētu pārņēmusi drūma nomāktība.

Negatīvās iedzīvotāju aptaujas daudzos eirokrātos ir radījušas nolemtības sajūtu. Vārdu Brexit gan te nedzird. Tā vietā, lai nepiesauktu Nelabo, tas tiek dēvēts vienkārši par britu referendumu.

Lielbritānijas sabiedrība sadalījusies skaitliski tik līdzīgās palicēju un aizgājēju nometnēs, ka politiķiem nākas atzīt – referenduma iznākumu var izmainīt viss. Pat tas, vai šai dienā līs.

Kaut arī sākoties pirmsbalsojuma kampaņai, Eiropas atbalstītāji Lielbritānijā bija stabilā vairākumā, laikam ejot situācija mainījusies. Briselē bāzētā Eiropas politikas pētījumu centra eksperts Stīvens Blokmans skaidro: abas nometnes – gan palicēju, gan aizgājēju – par savas vēlēšanu kampaņas centrālo tēmu izvēlējās bailes. Aizgājēji biedēja britus ar imigrantu pūļiem, savukārt palicēji – ar ekonomikas sabrukumu, kas ārpus Eiropas Savienības gaidītu vientuļo Lielbritāniju. Par nelaimi Eiropai, pārtikušie britu nacionālisti pat gatavi savilkt jostas, lai tikai tiktu vaļā no sev netīkamajiem iebraucējiem.

Arī izdevuma Politico Eiropas apskatnieks Raiens Hīts atzīst, – palikšanas aizstāvji savā kampaņā pieļāvuši vienu kļūdu pēc otras.

Latvijas Eiroparlamentāriešus britu liktenis gan neuztrauc tik ļoti, kā sekas, ko Brexits radītu kontinentam gan ekonomiski, gan ģeopolitiski. Atšķirībā no citām Eiropas lielvarām, briti uz Krieviju neskatās caur rozā brillēm, tādēļ viņu aiziešana, Latvijas drošību pasliktinātu. Arī ekonomikai neklātos viegli, tomēr Krišjānis Kariņš mierina, ka šo vētru Latvija pārdzīvotu.

Lielbritānijas referenduma rezultāts būs zināms 24.jūnijā. Tomēr pat aizgājēju uzvaras gadījumā, faktiskā Lielbritānijas izstāšanās gaidāma tikai pēc vairākiem gadiem. Līdz tam politiķiem būs jāvienojas gan par to, vai britus laist Eiropas vienotajā tirgū, gan par to, vai Eiropas pilsoņi drīkstēs palikt Lielbritānijā.

Video

0 Komentāru