Brisele atgūstas no terorisma draudu sekām. Cik droši jūtas tur dzīvojošie latvieši?

Pievienot komentāru
Brisele atgūstas no terorisma draudu sekām. Cik droši jūtas tur dzīvojošie latvieši?
Foto: EPA / LETA

Ģimene lūgusi atgriezties mājās, – tā par saspringto situāciju Briselē, kurā sešas dienas paaugstināto terora draudu dēļ dzīve bija paralizēta, stāsta ne viens vien vietējais latvietis. Vai Beļģijas galvaspilsēta ir spējusi atgūties no pārdzīvotā?

Jau vienpadsmit gadus Guna dzīvo Briselē un viņas darba diena aizrit Eiropas Parlamentā. Ierasto ikdienas ritmu krasi izmainīja situācija Beļģijas galvaspilsētā pēc Parīzes teroraktiem, kad arī Briselē terorisma trauksmes līmenis sešas dienas tika paaugstināts līdz augstākajai pakāpei.

“Zvanīja draugi un rakstīja un ģimene – kravā čemodānus un brauc atpakaļ,” viņa atceras. Šeit uz vietas notiekošo Guna nav aptvērusi uzreiz, licies – beidzot būs iespēja vairāk laika pavadīt kopā ar bērniem. Lai arī tagad Briselē dzīve atgriezusies ierastajā ritmā, spriedze vēl esot jūtama un to pastiprina karavīru klātbūtne un paaugstinātie drošības pasākumi. Uz ielām veidojas lielāki sastrēgumi, jo metro vietā priekšroka tiek dota privātajam auto.

Foto:

“Jāteic godīgi, ka vēl līdz šim brīdim es vēl neesmu bijusi metro, bet tā loģistiski ir sanācis, varbūt es nedaudz apdomāju tādu vajadzību iet publiski un iepirkties,” stāsta Briselē dzīvojošā latviete.

Briseles centrā nekas neliecina, ka te nesen terorisma draudu dēļ dzīve bija teju paralizēta, tomēr cilvēki neslēpj, viņi vēl aizvien izvairās apmeklēt metro un publiskus pasākumus.

Daudz citādāka situācija dienas otrajā pusē paveras Molenbekas rajonā, kurā tika meklēti Parīzes teroraktu organizētāji. Šeit saņemam ne vien neviesmīlīgus skatienus, bet arī aizrādījumus, ka filmējam. Cilvēki kameras priekšā runāt negrib un stāsta, ka vietējie ir noguruši no plašās žurnālistu intereses.

Pēc teroristu meklēšanas operācijām gaisotne Molenbekā joprojām ir nervoza, cilvēki ir saspringti un viņi šeit žurnālistus nemīl. Vietējie pat brīdina uzmanīties, lai kāds nesasit kameru. Lai arī Molenbeka, iespējams, šobrīd ir drošākā vieta Briselē, Guna pretēji citiem interesentiem uz vietu, no kuras savulaik beļģu kārtībsargi izvairījušies, ekskursijā doties neplāno.

“Mēs visi te ceram, ka arī Beļģijas politiķi un policija un drošības dienesti būs guvuši mācību no šīs situācijas un spēs samilzušās problēmas risināt, lai nākotnē neatkārtotos tik ārkārtēji un radikāli pasākumi, ka pilsēta ir vairākas dienas gandrīz paralizēta,” viņa saka.

Skaties video!