Brīdina par jaunu ”nāvju vilni” Covid-19 ēnā

11 komentāri
Brīdina par jaunu ”nāvju vilni” Covid-19 ēnā
REUTERS / SCANPIX

Kamēr pasaulē ar smalku precizitāti tiek uzskatīti no ”Covid-19” mirušie, mediķi ceļ trauksmi par otru ”nāvju vilni”. Ārsti brīdina – drīz strauji sāks mirt cilvēki, kuri ”Covid-19” izraisītās krīzes dēļ netiek uz ierastajām veselības pārbaudēm un procedūrām, kas var nozīmēt dzīvību. Šīs tēmas izpētei aprīļa izskaņā nopietni pievērsusies vācu prese, tostarp, izdevums ” Zeit”, kā arī britu ”The Telegraph”.

Vēža riskam pakļautajai ieteikts ”gaidīt”

”Slimnīcas saglabā brīvas gultasvietas potenciālajiem ”Covid-19” slimniekiem, kuri vēl varētu ierasties. Tikmēr pārējiem pacientiem tiek ieteikts būt pacietīgiem. Bet cik ilgi?” – šādu jautājumu šonedēļ uzdod Vācijas prestižais izdevums ”Zeit”.

Izdevums intervējis Ulriki Vāgneri, sievieti, kura pirms pieciem gadiem izslimojusi krūts vēzi. Pēc slimošanas atklājies, ka sievietes organismā ir gēns, kas veicina krūts vēža attīstību, kas nozīmē, ka sievietei turpmāk visu dzīvi jāveic ļoti regulāras pārbaudes, lai to kontrolētu.

Kārtējā pārbaude Ulrikei bija paredzēta aprīļa beigās, bet nupat sieviete saņēmusi zvanu, kurā informēta – pārbaude jāatliek. Uz kuru laiku? Nav iespējams pateikt, pēc dažām nedēļām saņemsiet zvanu.

Pēc sievietes ārstu teiktā, varbūtība, ka viņai dzīves laikā atkal attīstīsies krūts vēzis, ir vairāk nekā 50 procenti. “Man personīgi ikgadējā pārbaude vēl svarīgāka, nekā Ziemassvētki vai mana dzimšanas diena,” skaidro Vāgnere.

Bet nu šī pārbaude atlikta uz nezināmu laiku, un viņa nav vienīgā. Simtiem tūkstošu izmeklējumu un plānoto operāciju Vācijā jau ir atceltas, slimnīcas un klīnikas koncentrējušās darbam ar ”Covid-19” slimniekiem.

Operācijas atliktas, bet slimnīcas stāv tukšas potenciālajiem ”Covid-19” slimniekiem

Kad Itālija marta vidū ziņoja par jauniem rekordiem ”Covid-19” pacientu skaita ziņā, Federālā Veselības ministrija lika Vācijas klīnikām saglabāt brīvas vietas un resursus potenciālajiem slimniekiem.

Viss, kas nav medicīniski steidzams, ir jāpārtrauc un jāatliek.

“Ortopēdijas nozarē operāciju noslogojums tiek samazināts par 50 līdz 70 procentiem, un tikai aptuveni 20 procenti gultu pašlaik ir aizņemtas,” ziņo Maikls Diekmans, privātklīniku apvienības valdes loceklis.

Un viņam piekrīt daudzi. Lai kur jūs jautātu: visur vienāda aina.

Konsultācija ceļa operācijai sāpju dēļ skriešanas laikā: atcelta. Potenciāli ļaundabīgas dzimumzīmes noņemšana: atlikta. Pat orgānu transplantācijas, kas nebija akūti svarīgas izdzīvošanai, atliktas. Plānveida darbu atsākšana – neskaidra.

Pēc Vācijas slimnīcu biedrības aplēsēm, Vācijas klīnikām ir nodarīti zaudējumi līdz trim miljardiem eiro. Cilvēki gatavi maksāt par konsultācijām, taču gultas jātur brīvas potenciālajiem ”Covid-19” slimniekiem, kā dēļ slimnīcas cieš zaudējumus.

Vēl bīstamāk par ”Covid-19”

Bet kā klīnikas izlemj, kuras operācijas var atlikt? Gadījumi ne vienmēr ir skaidri, un ciešanu līmenis ir ļoti individuāls un nav izmērāms.

Pagaidām uzstādījums ir neskaidrs – tas, kas nav akūti dzīvībai bīstams, nav steidzams.

Šobrīd izveidojusies neparasta situācija – apmēram 12 000 gultu intensīvās terapijas zonā ir tukšas, tie ir aptuveni 40% no valstī pieejamajām. Papildus tam – koronavīrusa slimniekus uzņemt gatavas 150 000 parastas slimnīcas gultas.

Tikmēr cilvēkiem, kuriem nepieciešama ar vīrusu nesaistīta, bet ne mazāk steidzama ārstēšana, paziņots, ka jāgaida, un tie tagad jūtas kā otrās klases pacienti.

Kā spriež Vācijas mediķi, pozitīvais šajā situācijā ir tas, ka pacienti padomā divreiz pirms saukt mediķus, ja problēma ir neliela, līdz ar ko iespējams sniegt operatīvu palīdzību cilvēkiem ar nopietniem simptomiem. Taču arī tie ir pazuduši.

Saskaņā ar Hamburgas-Eppendorfas Universitātes medicīnas centra ziņojumu, pēdējo sešu nedēļu laikā centrālajā neatliekamās palīdzības telpā pacientu skaits bija gandrīz par 40 procentiem mazāks, nekā tajā pašā laika posmā pagājušajā gadā.

Ārsti ir nopietni nobažījušies, par to, ka arvien vairāk ļaužu, neskatoties uz simptomiem, neierodas klīnikās, baidoties inficēties. Tas var būt bīstami: piemēram, Maincas centra direktors zina stāstīt, ka daudzi infarkti pacienta vilcinās doties pie ārsta, un tas var beigties bēdīgi.

Veselības ministrs ir lūdzis klīnikas pakāpeniski “atgriezties normālā darba režīmā”. No maija plānots samazināt ”Covid-19” slimniekiem rezervēto gultu skaitu, jo ārsti brīdina – ja operāciju un citu operāciju atlikšana ieilgs, daudziem valstī radīsies nopietnāki draudi veselībai un dzīvībai, nekā ”Covid-19”.

Otrais un trešais ”nāvju vilnis”

Līdzīgu pētījumu šonedēļ publiskojis britu izdevums ”The Telegraph”.

Tas uzsver, ka jaunākie ”Edge Health” pētījumi brīdina: Lielbritāniju drīzumā sasniegs otrs un pēc tam trešais ”nāves gadījumu vilnis”, taču tie nebūs saistīti ar koronavīrusu – tajos būs ļaudis, kuru veselības stāvoklis pamatīgi pasliktinās ”gaidīšanas režīma” dēļ.

”Otrais vilnis” jau esot sācies. To veido pacienti bez koronavīrusa, kuri krīzes dēļ nespēj vai nevēlas piekļūt veselības aprūpei.

Balstoties uz ONS un NHS datiem, ”Edge Health” lēš, ka šobrīd šāda tipa nāves gadījumu skaits ir aptuveni 10 000.

Apmēram 2000 cilvēku ik nedēļas mirst no ar koronavīrusu nesaistītām slimībām, jo nespēj vai nevēlas saņemt veselības aprūpi ”Covid-19” laikā.

Šajos skaitļos ietilpst no insulta un sirdslēkmēm cietušie pacienti, kā arī pacienti ar hroniskām saslimšanām, piemēram, diabētu, kuri nespēj piekļūt nepieciešamajiem primārajiem vai sekundārajiem aprūpes pakalpojumiem. Daudzi diemžēl mirst savās mājās, citi tikai pārāk vēlu nonāk slimnīcā.

Pēc tam gaidāms ”trešais nāves vilnis”, ko veidos nevis ārkārtas gadījumi, bet cilvēki, kuriem attīstās vēzis un sirds slimības, kuri netiek laicīgi diagnosticēti ”Covid-19” krīzes dēļ.

Šiem pacientiem normālos apstākļos būtu nodrošināta pieeja ģimenes ārstam un pēc tam ātra nosūtīšana uz sekundāro aprūpi diagnozei un ārstēšanai, kur tas nepieciešams.

Pašlaik endoskopijas, kuras izmanto dažu vēža formu diagnosticēšanai, Lielbritānijā ir pilnībā pārtrauktas, pārtrauktas arī citas svarīgas procedūras.

”Šis trešais vilnis var būt izkliedēts ilgākā laika posmā. Bet tas varētu būt ļoti nāvējošs vilnis ”, izteicies Džordžs Bačelors, ”Edge Health” pārstāvis.