Brexit sekas: no ārsta kabineta patriekta ar vēzi slima Lielbritānijā dzīvojoša latviete

3 komentāri
Brexit sekas: no ārsta kabineta patriekta ar vēzi slima Lielbritānijā dzīvojoša latviete
Reuters/Scanpix

Nepatika pret iebraucējiem no Austrumeiropas un klaja ksenofobija Lielbritānijā sasniegusi nebijušus apmērus, mūsu tautieši pēc notikušā Brexit referenduma to izjūt pat medicīnas iestādēs. No ārsta kabineta tautības dēļ patriekta ar vēzi slima Lielbritānijā dzīvojoša latviete. Tikmēr latviešu imigrantu konsultantu dienesta tālrunis kopš referenduma ir “karsts”.

Diagnoze – dzemdes kakla vēzis, bet ārsta kabinetā atbilde – ”Dodies uz savu valsti un ārstējies” – šādi vēstulē situāciju LNT ziņām izklāsta kāda Lielbritānijā dzīvojoša latviete. Viņa raksta, ka apkaunojošo padzīšanu piedzīvojusi četras dienas pēc referenduma, bet slimība atklāta pie mediķiem Latvijā.

“Tā kā Latvijā ārstēšanās izmaksātu dārgi, domāju visu sakārtot šeit, Anglijā, jo nekad nekādas problēmas nav bijušas. Kad ierados ar analīžu rezultātiem un slēdzienu pie ārsta, man pajautāja, no kuras valsts esmu. Ārsts atdeva man papīrus un palūdza iziet no kabineta, jo šeit esot vieta tikai Anglijas pilsoņiem!” rakstīja sieviete.

Konkrēto situāciju Latvijas Ārlietu ministrijā atsakās komentēt, bet aicina par šādiem gadījumiem ziņot oficiāli.

Video

Ārlietu ministrijas pārstāvis Raimonds Jansons norāda: “Konsulārajā dienestā vēršoties un fiksējot, ka ir noticis tiesību pārkāpums, tad saņemtu informāciju, kādā veidā attiecīgajā ārvalstī var aizsargāt savas tiesības un pie kuras tiesību sargājošās institūcijas Lielbritānijā vērsties, lai fiksētu šo tiesību pārkāpumu, tas ir nepieciešams priekšnosacījums”.

Pēc pirmajiem ziņojumiem medijos par britu naidīgo attieksmi pret cittautiešiem aicinājumu ziņot par tiem mājaslapā publicējusi arī Latvijas vēstniecība Apvienotajā Karalistē. Līdz šim oficiāli esot zināmi trīs, kas traktējami kā naida runa.

Latvijas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Apvienotajā Karalistē Andris Teikmanis LNT ziņām norāda: “Viens gadījums bija kaut kādas nesaskaņas ar kaimiņiem, kas rezultējās arī aicinājumā ”Brauciet projām!”, vēl bija gadījums, kad, piemēram, pastā atteicās pieņemt vēstuli uz Latviju. Es pieņemu, ka tie nav vienīgie gadījumi, jo mēs esam presē lasījuši, ka ir bijuši vēl”.

Daudzi no rasisma upuriem vēršas pie Laimas Brencs, kura Anglijas pilsētā Spaldingā aizbraucējiem no Latvijas sniedz palīdzību juridisku, sadzīvisku un citu jautājumu risināšanā. Viņa LNT ziņām saka, – kopš referenduma briti pilnībā zaudējuši politkorektumu. Taču līdzīgas situācijas novērotas arī iepriekš.

“Tie, kas bija vairāk vai mazāk naidīgi noskaņoti pirms tam, tagad jūt, ka viņiem ir īpaša atļauja izteikt savas domas skaļi. Vai tagad uz doto brīdi ir līdzīgi gadījumi – es esmu ļoti emocionāla tajā ziņā, ka tie cilvēki, kas pie mums ierodas, zvana vai raksta e-pastus, ir daudz vairāk nekā pirms tam,” saka Brencs.

Laimai zināmi vēl divi gadījumi, kad ārsts Lielbritānijā šonedēļ atteicis sniegt konsultāciju latviešu imigrantiem. Tikmēr vēstnieks notiekošo sauc par britu valdības atbildību un sagaida, kad valsts līmenī tiks meklēts risinājums rasisma apkarošanai.