Brazīlijas prezidenti padzen parlaments, ielās sākas masu protesti

Komentāri
Brazīlijas prezidenti padzen parlaments, ielās sākas masu protesti
AFP/LETA

Brazīlijas parlaments šodien no amata patriecis valsts prezidenti Dilmu Rusefu. Oficiālais impīčmenta iemesls ir Rusefas nelikumīgās manipulācijas ar valsts budžetu. Viņa pati vainu gan noliedz un notiekošo dēvē par valsts apvērsumu. Brazīlijas lielāko pilsētu ielas tikmēr pārņēmuši kā vienas, tā otras puses atbalstītāju protesti.

Brazīlijas pirmā prezidente sieviete Dilma Rusefa ir atstādināta no amata ar 55 senatoru balsīm par un 22 pret. Vienlaikus atlaista viņas vadītā valdība.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Šis balsojums bija kulminācija mēnešiem ilgam politiskam skandālam, kas paralizējis Latīņamerikas lielāko valsti.

Foto no Brazīlijas!

Impīčmenta formālais pamats – nelikumīgas manipulācijas ar valsts grāmatvedību, ko Rusefa esot veikusi, lai slēptu augošo budžeta deficītu pirms 2014. gada vēlēšanām. Brazīlijas ekonomikā ir dziļākā lejupslīde desmit gados, bet valsts naftas kompāniju Petrobras pārņēmis milzīgs skandāls, kurā ierauts arī bijušais prezidents un Rusefas sabiedrotais Luišs Inasiu Lula da Silva. Tas pamatīgi iedragājis valdošo politiķu popularitāti, dodot opozīcijai spēku Rusefas gāšanai.

Rusefas pienākumus tagad pildīs līdzšinējais viceprezidents Mišels Temers. Brazīlijas politikā viņš pazīstams kā aizkulišu spēlētājs ar lielu ietekmi, un pati Rusefa teikusi, ka tieši Temera un citu pretinieku ambīcijas ir impīčmenta dzinējspēks.

Rusefai gan vēl ir cerības atgriezties prezidenta amatā. Pēc sešiem mēnešiem Senātam par viņas impīčmentu jānobalso vēl vienu – pēdējo – reizi. Ja tajā prezidentes atlaišanu neatbalstīs divas trešdaļas senatoru, Rusefa amatu saglabās.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl