Brazīļi vēl prezidentu

0 Komentāru
Brazīļi vēl prezidentu
Foto: AFP

Brazīlijā šodien notiek prezidenta vēlēšanas, kurās pašreizējai valsts galvai Dilmai Rusefai, kas pretendē uz otru pilnvaru termiņu, izaicinājumu metusi kādreizējā partijas biedre Marina Silva.

Viņas abas savulaik bija Strādnieku partijas (PT) biedres un vienu brīdi vienlaikus ieņēma ministru amatus kādreizējā prezidenta Luiša Inasiu Lulas da Silvas valdībā.

Tomēr viņas nekad nav bijušas draudzīgās attiecībās, un pēc vēlēšanu kampaņas abu politiķu attiecības, domājams, kļūs vēl sarežģītākas.

66 gadus vecā ekonomiste un kādreizējā kreisā ekstrēmiste Rusefa kabineta sēdēs savulaik bieži konfliktēja ar šobrīd 56 gadus veco vides aktīvisti Silvu, kas galu galā 2008.gadā valdību pameta un gadu vēlāk aizgāja arī no Strādnieku partijas.

Aptaujas liecina, ka neviena no abām vadošajām kandidātēm vēlēšanu pirmajā kārtā nesavāks vairāk par 50% balsu, un tas nozīmē, ka nāksies rīkot otro balsošanas kārtu.

Tomēr saskaņā ar pēdējām aptaujām brazīlieši, šķiet, tomēr izšķīrušies atstāt amatā pašreizējo prezidenti, kas pirmajā kārtā savu sāncensi, kura šoreiz kandidē no Sociālistu partijas (PSB), varētu apsteigt ar 16 procentpunktu lielu pārsvaru, bet otrajā – ar septiņiem procentpunktiem.

Trešais ietekmīgākais kandidāts – Aēsio Nevešs, kas pārstāv sociāldemokrātus (PSDB), no abām līderēm aptaujās ievērojami atpaliek, bet no astoņiem pārējiem kandidātiem nevienam nav cerību savākt vairāk pat par vienu procentu balsu.

Taču pirmās aptaujas, kas sola Rusefai samērā drošu uzvaru, pirmo reizi kopš augusta, kad Silva iesaistījās priekšvēlēšanu cīņā, nomainot bojāgājušo PSB kandidātu Eduardo Kampošu, parādījās tikai šajā nedēļā.

Kampoša bojāeja 13.augustā aviokatastrofā dramatiski izmainīja priekšvēlēšanu kampaņas gaitu.

Silva, kas iepriekš kandidēja kā Kampoša partnere, pretendējot uz viceprezidenta krēslu, pieder Vasarsvētku draudzei un pārstāv strauji augošo Brazīlijas evaņģēlisko kristiešu kopienu. Viņa spējusi mest izaicinājumu PT vienā no valdošās partijas galvenajiem atbalsta punktiem – blīvi apdzīvotajos, taču nabadzīgajos valsts ziemeļaustrumos.

PT nācās radikāli mainīt savu vēlēšanu stratēģiju un uzsākt pret Silvu “zibenskaru”, kā to bez kavēšanās nodēvēja Brazīlijas mediji.

Rusefas partija apsūdzēja Silvu vēlmē likvidēt populāro sociālo programmu “Bolsa Familia”, no kuras labumu guvušas daudzas ģimenes ziemeļaustrumu reģionos.

Silva uz to reaģēja emocionālā un populistiskā stilā, kas liktu lepoties pat viņas politiskajam mentoram – bijušajam prezidentam Lulam.

“Ola un šķipsniņa garšvielu un sāls bija viss, ar ko manai mātei bija jāpabaro astoņi bērni. Es skatījos uz savu māti un tēvu un jautāju: “Vai jūs neko neēdīsiet?” Un mana māte atbildēja: “Mēs neesam izsalkuši.” Kāds, kurš izgājis caur kaut ko tādu, nekad nelikvidēs “Bolsa Familia”,” paziņoja Silva.

Tomēr Rusefas nometnes inspirētās baumas iedragāja viņas sāncenses pozīcijas, un aptaujas liecina, ka esošās prezidentes izredzes saglabāt amatu pēdējā brīdī strauji pieaugušas, neskatoties pat uz korupcijas skandāliem un ekonomiskās situācijas pasliktināšanos.

Kā liecina pēdējo divu ceturkšņu rādītāji, Brazīlijas ekonomika faktiski nonākusi lejupslīdes fāzē un valstī vērojama arī relatīvi augsta inflācija.

Rusefa izmantoja arī savu pagājušās nedēļas uzstāšanos ANO Ģenerālajā asamblejā, kuru viņas kritiķi jau nosaukuši par “bezkaunīgu pašreklāmu”.

No ANO tribīnes viņa lielīja Brazīlijas panākumus cīņā ar nabadzību un klimata izmaiņām, kā arī uzsvēra faktu, ka Brazīlija kļuvusi par septīto lielāko tautsaimniecību pasaulē.

Tikmēr Nevešs brīdina, ka gan Rusefa, gan Silva prezidenta amatā faktiski turpinās līdzšinējo PT politiku, kas aizbaida investorus.

0 Komentāru