“Bosnijas miesnieks” Ratko Mladičs atzīts par vainīgu genocīdā un noziegumos pret cilvēci

1 komentārs
“Bosnijas miesnieks” Ratko Mladičs atzīts par vainīgu genocīdā un noziegumos pret cilvēci
Foto: LETA / REUTERS

Kara noziegumos un genocīdā apsūdzētā Bosnijas serbu armijas komandiera Ratko Mladiča lietā šodien, 22. novembrī, pasludināja spriedumu Hāgas tribunālā. ”Bosnijas miesnieks” Ratko Mladičs atzīts par vainīgu genocīdā un noziegumos pret cilvēci. Sprieduma lasīšanas laikā Mladičs tika izraidīts no zāles, jo skaļi bļaustījās.

Mladičam piespriests mūža ieslodzījums. Viņam bija izvirzītas 11 apsūdzības saistībā ar Bosnijas kara laikā 90. gados notikušo nežēlīgo etnisko tīrīšanu, kā arī Srebrenicas slaktiņa vadīšanu.

Šī ir pēdējā lieta, kuru izskata ANO Starptautiskais kriminālnoziegumu tribunāls, kas skar bijušo Dienvidslāviju. Spriedumu jau sen gaida desmitiem tūkstoši kara upuru reģionā. Mladiča lietu izskatīja vairāk nekā piecus gadus, tajā liecināja teju 600 cilvēku un tika sniegti vairāk nekā 10 000 pierādījumu.

Mladičs tika aizturēts 2011. gadā pēc 16 gadus ilgas bēguļošanas un kopš tā laika atrodas ieslodzījumā. Viņa tiesas process sākās 2012. gada maijā.

74 gadus vecais Mladičs apsūdzēts par genocīdu, cilvēku vajāšanu un iznīcināšanu, slepkavībām, deportācijām, necilvēcīgu rīcību un nežēlīgu izturēšanos, kas pastrādāta nolūkā “likvidēt vai uz visiem laikiem” aizvākt musulmaņus no plašām Bosnijas teritorijām, lai īstenotu sapni par Lielserbiju.

Mladičs cita starpā apsūdzēts par Srebrenicas asinspirts sarīkošanu. 1995. gadā serbu spēki pārņēma musulmaņu Srebrenicas anklāvu, kuru apsargāja viegli bruņotas nīderlandiešu vienības, kas neizrādīja nekādu pretestību. Vēlāk Srebrenicā tika noslepkavoti aptuveni 8000 musulmaņu vīriešu un zēnu.

Šis slaktiņš tiek uzskatīts par smagāko kara noziegumu, kas Eiropā pastrādāts kopš Otrā pasaules kara.

Mladičs apsūdzēts arī par 44 mēnešus ilgušo Bosnijas galvaspilsētas Sarajevas aplenkumu, kura laikā gāja bojā 10 000 cilvēku. ICTY pagājušā gada martā par vainīgu genocīdā atzina bijušo Bosnijas serbu līderi Radovanu Karadžiču un piesprieda viņam 40 gadus cietumā.

TOP komentāri

  • Gunārs
    +1 +1 0

    Gunārs

    Un PASAULE atļāva tam notikt. Tātad TAS var notikt arī šodien .

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl