Bosnijā ar atvieglojumu sagaida notiesājušo spriedumu Mladičam

0 Komentāru
Bosnijā ar atvieglojumu sagaida notiesājušo spriedumu Mladičam
AFP/SCANPIX

Ar rūgtu atvieglojumu Bosnijas musulmaņi sagaidījuši ANO kara noziegumu tribunāla spriedumu, ar kuru atstāts spēkā bijušajam Bosnijas serbu ģenerālim Ratko Mladičam piespriestais mūža ieslodzījumu par genocīdu, vēsta “900 sekundes”.

Mladičs tika notiesāts arī par 44 mēnešus ilgušo Bosnijas galvaspilsētas Sarajevas aplenkumu, kura laikā gāja bojā 10 000 cilvēku. Mladiča tiesas prāva ilga gandrīz 10 gadus

2017.gadā tiesa atzina Mladiča vainu desmit no 11 apsūdzībām, kas viņam bija izvirzītas saistībā ar Bosnijas kara laikā 90.gados notikušo nežēlīgo etniskās tīrīšanas operāciju, kā arī Srebrenicas slaktiņa vadīšanu.

Vietā, kurs pirms vairāk nekā 25 gadiem norisinājās Srebreņicas slaktiņš un kur apglabāti daudzi tā upuri, 8.jūnijā pulcējās cilvēki, tostarp upuru radinieki un slaktiņā izdzīvojušie, lai kopā skatītos Hāgā pasludinātā sprieduma tiešraidi.

“Esmu gandarīta, ka viņu ieslodzīja uz mūžu. Tas vismaz atturēs no jaunu noziegumu pastrādāšanas, ko viņš ar prieku darītu, ja saņemtu tādu iespēju,” pauda Srebrenicas slaktiņā zaudēja vīru un divus dēlus Mjera Džakanoviča.

“Šis spriedums ir pēdējais zīmogs, kas satur kopā iepriekšējos genocīda notiesājošos spriedumus. Gribu cerēt, ka šis spriedums nākotnē apgrūtinās Srebreņicas genocīda noliegšanas iespējas,” pauda Srebrenicas slaktiņā izdzīvojušais Nedžads Avdičs.

Kā norāda Bosnijas musulmaņi, daudzi Bosnijas serbi joprojām neatzīst Srebreņiča notikušo kā genocīdu un joprojām daudzu serbu vidū Mladičs tiek uzskatīts par varoni.

Jau ziņots, ka 1995.gadā serbu spēki pārņēma musulmaņu Srebrenicas anklāvu, kuru apsargāja viegli bruņotas nīderlandiešu vienības, kas neizrādīja nekādu pretestību. Vēlāk Srebrenicā tika noslepkavoti aptuveni 8000 musulmaņu vīriešu un zēnu.

Srebrenicas slaktiņš tiek uzskatīts par smagāko kara noziegumu, kas Eiropā pastrādāts kopš Otrā pasaules kara.
0 Komentāru