Borreljs: ES neatzīst Lukašenko

3 komentāri
Borreljs: ES neatzīst Lukašenko
AFP / SCANPIX

Eiropas Savienība (ES) neatzīst Aleksandru Lukašenko par leģitīmu Baltkrievijas prezidentu, otrdien apliecinājis ES augstākais ārlietu pārstāvis Žozeps Borreljs.

Uzrunājot Eiropas Parlamentu (EP), Borreljs norādīja, ka 9.augustā notikušās Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas, kurās atbilstoši Minskas oficiālajai versijai uzvarējis Lukašenko, bija viltotas.

“Mums situācija ir skaidra. Mēs 9.augusta prezidenta vēlēšanas uzskatam par krāpnieciskām,” ES augstākais diplomāts sacīja EP.

“Mēs neatzīstam Lukašenko par leģitīmu Baltkrievijas prezidentu.”

ES jau iepriekš bija apliecinājusi, ka Lukašenko pārvēlēšanu neuzskata par leģitīmu, un patlaban bloks gatavo sankcijas pret tiem, kas tiek vainoti vēlēšanu falsifikācijā un pēcvēlēšanu protestu brutālajā apspiešanā.

Kā norādīja Borreljs, aizturēti vairāk nekā 7500 miermīlīgo protestu dalībnieku, turklāt dokumentēti 500 spīdzināšanas gadījumi.

Diplomāti skaidrojuši, ka ES sankciju noteikšanu Baltkrievijai šobrīd bloķē Kipra, kas vēlas, lai sankcijas saistībā ar dabasgāzes izpētes darbiem Vidusjūras austrumdaļā tiktu noteiktas arī Turcijai.

Borreljs sacīja, ka uz spēles ir ES reputācija, un mudināja ES dalībvalstis apstiprināt sankcijas vēl pirms nākamās nedēļas beigās plānotā ES samita.

Baltkrievijā jau mēnesi turpinās masu protesti pret 9.augustā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais valsts galva Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%.

Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti.

Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī ES un citas rietumvalstis.