Bijušie Krievijas politieslodzītie nobažījušies, ka patvērumu Baltijā cenšas iegūt arī Kremļa spiegi

1 komentārs
Bijušie Krievijas politieslodzītie nobažījušies, ka patvērumu Baltijā cenšas iegūt arī Kremļa spiegi
Foto: ITAR-TASS / LETA

Kremļa opozīcija prognozē, ka varas noturēšanai Krievijas prezidenta Vladimira Putina režīms pret saviem kritiķiem vērsīsies ar aizvien lielāku bardzību.

Savukārt tas liks aizvien lielākam skaitam cilvēku meklēt politisku patvērumu Eiropā, tostarp – Baltijas valstīs. Krievijas disidenti sagatavojuši ieteikumus arī Latvijas varasiestādēm, lai atmaskotu personas, kas politiskā bēgļa statusam neatbilst un patiesībā ir Kremļa specdienestu aģenti.

Lai spriestu par politieslodzīto stāvokli Krievijā, Saeimā pirmdien viesojās divi savulaik par pretošanos Kremļa varai Krievijas izolatoros pabijuši aktīvisti – Daniils Konstantinovs, kurš nu patvērumu radis Lietuvā, un Dmitrijs Savins, kurš pēdējos 2 gadus par mājām sauc Liepāju. Latvijas likumdevējus viņi vēlējās iepazīstināt ar aktuālo situāciju Krievijā – tostarp metodēm, ar kādām Kremlis apkaro opozīciju.

Daniils Konstantinovs
bijušais Krievijas politieslodzītais

Represīvais aparāts Krievijā attīstās aizvien spēcīgāks. Mēs zinām simtiem, ja ne pat tūkstošiem cilvēku, pret kuriem sākts kriminālprocess politisku motīvu dēļ. Tas viss atgādina labi organizētu un masveida teroru pret savu tautu. Visas šīs darbības gan Krievijā, gan arī ārpus tās robežām tiek veiktas tikai un vienīgi ar mērķi pēc iespējas ilgāk noturēt varu.

Nereti opozīcijas apspiešanai lietas tiekot safabricētas, cilvēki mēnešiem tiek noturēti izolatoros pirmstiesas izmeklēšanā. Vajāti tiekot vairāki tūkstoši cilvēku. Tomēr precīzi noteikt politieslodzīto skaitu neesot iespējams, jo nereti lietu materiāli tiek turēti noslēpumā.

Dmitrijs Savins
bijušais Krievijas politieslodzītais

Pēdējā laikā patvēruma pieprasījumu skaits no Krievijas ir palielinājies, tāpēc gan sabiedrībai, gan valsts iestādēm ir jāzina, vai un kādas politiskās represijas tiek īstenotas Krievijā un ar ko var nākties saskarties šeit.

Bijušos politieslodzītos uz Saeimu uzaicināja deputāts Juris Viļums. Viņš vada pērn izveidoto deputātu grupu Krievijas pilsoniskās sabiedrības atbalstam. “Tieši tādēļ arī mūsu grupa tika izveidota, lai dotu iespēju šiem cilvēkiem izstāstīt, kas notiek. Diemžēl mums šobrīd ir fragmentāra informācija par to, kas notiek Krievijā, jo Krievijas mediji vēsta citu informāciju.”

Jāpiebilst gan, ka interese par tikšanos ar bijušajiem Krievijas politieslodzītajiem bija niecīga.