Bijušais Gruzijas prezidents Mihails Saakašvili caur slēgtu robežpunktu ielauzies Ukrainā

0 Komentāru
Bijušais Gruzijas prezidents Mihails Saakašvili caur slēgtu robežpunktu ielauzies Ukrainā
Foto: EPA / Reuters / Scanpix

Asa sižeta filmas cienīgi notikumi vakar norisinājās uz Polijas-Ukrainas robežas. Pārraujot robežsargu un policistu ķēdi, Ukrainā ielauzās bijušais Gruzijas prezidents Mihails Saakašvili. Padzīts no Gruzijas, Saakašvili pirms dažiem gadiem mainīja pilsonību un kļuva par ietekmīgu politiķi Ukrainā, bet tad sastrīdējās ar prezidentu Porošenko, kurš viņam Ukrainas pilsonību atņēma. Saakašvili tagad draud apcietinājums,- un, iespējams, izdošana tiesāšanai Gruzijā.

Bijušais Gruzijas prezidents Mihails Saakašvilli uz Ukrainu pārcēlās 2013. gadā, pēc tam kad Gruzijā viņam tika izvirzītas apsūdzības par amata pilnvaru pārsniegšanu. Tikmēr uz politiskās skatuves Ukrainā Saakašvilli nonāca 2 gadus vēlāk, kad jaunā Ukrainas vara nolēma Saakašvilli iesaistīt valsts reformēšanā – prezidents Petro Porošenko viņam piešķīra Ukrainas pilsonību un viņu iecēla par Odesas apgabala gubernatoru.

Tomēr labie nodomi izgāzās. Pusotru gadu nostrādājis, pērnā gada nogalē Saakašvilli paziņoja, ka amatu pamet, uzsverot, ka pie varas esošajiem, tostarp prezidentam, interesē tikai piebāzt savas kabatas. Tāpat viņš solīja dibināt jaunu partiju un panākt pirmstermiņa vēlēšanas.

Ilgi nebija jāgaida Porošenko atbilde – Saakašvilli šovasar tika atņemta Ukrainas pilsonība, pēc kā viņš valsti pameta. Saakašvilli gan nolēmis nepadoties. Kopā ar sievu un dēlu, liela skaita žurnālistu pavadīts, vakar viņš mēģināja Ukrainā atgriezties. Sākotnēji bija plānots braukt ar vilcienu no Polijas.

“Redzējāt, kas tikko notika? Prezidents Porošenko pavēlējis apturēt vilcienu, līdz brīdim, kamēr es no tā izkāpšu. Tas notiek Polijā, Eiropas Savienībā. Vai varat iedomāties ar kādiem idiotiem mums ir darīšana,” sacīja Saakašvili.

Pēc neveiksmes ar vilcienu, Saakašvilli nolēma uz Ukrainu doties autobusā. Viņu pavadīja arī bijusī Ukrainas premjerministre Jūlija Timošenko. Tikmēr uz robežas jau pulcējās simtiem Saakašvilli atbalstītāji, kas pat bija uzslējuši skatuvi.

Ukraina tikmēr robežkontroles punktu slēdza, un brīdī, kad Saakašvilli ieradās, liels skaits policistu un robežsargu centās viņu valstī neielaist. Saakašvilli atbalstītāju pūlim gan izdevās dzīvo ķēdi pārraut. “Esmu pateicīgs visiem, kas ir kopā ar mums. Ukraiņi ir lepna tauta, kas neļauj aizskart cieņu. Būšu pateicīgs jums līdz mūža galam,” teica Saakašvili.

No robežas Saakašvilli devās uz Ļvovu. Tikmēr Ukrainas Iekšlietu ministrija tikmēr pavēstīja, sadursmēs ar Saakašvili atbalstītājiem ievainoti 11 policisti un pieci robežsargi. Bijušais Gruzijas prezidents nu izsludināts meklēšanā par Ukrainas robežas pārkāpšanu un viņam draud piecu gadu cietumsods.

“Pastāv konstitūcijā nostiprināts valsts robežu neaizskaramības princips. Tas ir valsts drošības jautājums. Tāpēc nav nozīmes tam, vai robežpārkāpēji ir kaujinieki austrumos, vai politiķi rietumos,” norāda Porošenko.

Gruzija tikmēr lūgusi Kijevu Saakašvilli aizturēt un izdot, lai tiesātu par vardarbīgu protestētāju izklīdināšanu 2007. gadā. Saakašvilli jau paziņojis, ka no izdošanas nebaidās un ka likumi abās valstīs ir viņa pusē.

0 Komentāru