“Biju zaudējis visas cerības.” Veiksmīgi noslēgusies karagūstekņu apmaiņa starp Ukrainu un Krieviju

2 komentāri

Ukrainas varasiestādes un prokrieviskie Donbasa kaujinieki veikuši gūstekņu apmaiņu, par kuru bija iepriekš panākta vienošanās Normandijas formāta līderu sarunās. Kopumā apmainīti 200 cilvēki, daudzi no viņiem kara gūstā turēti piecus gadus – kopš Krievijas iebrukuma Ukrainas teritorijā.

Ukrainas un prokrievisko kaujinieku gūstekņu apmaiņa nedēļas nogalē notika Ukrainas austrumos – Majorskas kontrolpunktā. Vienošanās, ko pirms mēneša noslēdza Ukrainas, Krievijas, Vācijas un Francijas valstu līderi, paredzēja, ka karagūstekņu apmaiņai jānotiek vēl šogad.

“Es vēlos pateikties visiem Normandijas četrinieka līderiem, viss, par ko tika panākta vienošanās, ir izpildīts, šajā gadījumā – gūstekņu apmaiņa ir notikusi. Mēs gan saprotam, ka aizvien ļoti daudz mūsu ļaužu atrodas apcietinājumā Krievijā. Mēs pie šā jautājuma turpinām strādāt,” pauž Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Kopumā atbrīvoti 200 cilvēki – 124 krievu kaujinieki un 76 – ukraiņu karavīri. “Piecus gadus es pavadīju, sēdēdams Doņeckas cietumā, kaut kādos pagrabos! Šo gadu laikā es jau biju zaudējis pilnīgi visas cerības, ka mani kādreiz varētu arī izglābt. Man tika teikts: lēmums ir pieņemts, tevi vaļā nelaidīs,” teic ukraiņu karagūsteknis Vasīlijs Savins.

“Esam laimīgi, ka beidzot – pēc četriem, citi pieciem gadiem – esam tikuši brīvībā no tām ukraiņu Nacistu važām. Mēs esam gatavi cīnīties tālāk,” sola krievu karagūsteknis Vladimirs Grudniks.

Karš Ukrainā izcēlās pirms teju sešiem gadiem, kad Krievija okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu un dažus mēnešus vēlāk Maskavas atbalstītie bruņotie kaujinieki ieņēma plašus reģionus Luhanskas un Doņeckas apgabalos Ukrainas austrumos.

Lai arī Normandijas formāta sarunu mērķis ir izbeigt karu Ukrainā, Putina un Zelenska viedokļi atšķiras par Austrumukrainas un Krievijas robežas kontroli. Putins uzsver, ka Ukraina šo robežu drīkstētu atsākt kontrolēt tikai nākamajā pēc vietējām Donbasa vēlēšanām, bet Zelenskis tam kategoriski nepiekrīt.

2 komentāri