Belgradā gaida ierodamies Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu

0 Komentāru
Belgradā gaida ierodamies Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu
FOTO: LETA

Serbijas galvaspilsētā Belgradā šonedēļ gaida ierodamies Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Kremļa saimnieka vizīte notiek laikā, kad Serbija nonākusi izvēles priekšā starp diviem pasaules mērogā nozīmīgiem spēlētājiem – Eiropas Savienību un Krieviju.

Daudzi serbi vēlas valsts dalību Eiropas Savienībā, taču jūt emocionālu un kulturālu saikni ar Krieviju. Viņiem par nožēlu, to apvienot šķiet neiespējami.

Vladimirs Putins Belgradā ierodas ceturtdien, lai piedalītos armijas parādē par godu 70.gadadienai kopš pilsētas atbrīvošanas no nacistiskās Vācijas okupācijas. Parāde tiek rīkota četras dienas ātrāk, lai pieskaņotu to Putina darba grafikam, Kremļa saimnieka ceļā uz Milānu, kur viņam plānota tikšanās ar Ukrainas prezidentu Petro Porošenko.

Belgradā Putinu gaida ar dalītām jūtām – par to liecina arī pilsētas ielās redzamie plakāti un zīmējumi uz ēku sienām. Serbijas galvaspilsētā – tāpat kā citviet valstī – ir gan Putina pretinieki, gan fani. Jau divus gadus Serbija ir Eiropas Savienības kandidātvalsts, taču ekonomiskā krīze ir bijusi nopietns pārbaudījums serbu eiro-entuziasmam. Daudzi, pārsvarā konservatīvie serbi uzskata, ka viņiem tomēr ir tuvākas Krievijas, nevis liberālo eiropiešu vērtības.

Daži eksperti gan ir kritiski noskaņoti par Serbijas politiķu centieniem izpatikt Vladimiram Putinam.

Kopš Slobodana Miloševiča un viņa režīma gāšanas 2000. gadā, pēc 10 gadus ilgušā kara, Rietumvalstu sankcijām un Dienvidslāvijas sašķelšanās, Serbija ir pakāpeniski tuvinājusies Eiropas Savienībai.

Pēdējo sešu gadu laikā Serbijas eksports uz Eiropas Savienību ir bijis gandrīz astoņas reizes lielāks, nekā uz Krieviju. Eiropas Savienība arī bijusi avots 9,2 miljardu eiro investīcijām, salīdzinot ar divarpus miljardiem kas nākuši no Krievijas.

Tomēr Serbija, tāpat kā lielākā daļa Austrumeiropas, ir atkarīga no Krievijas gāzes. Tas licis Belgradai meklēt līdzsvaru starp Rietumiem un Austrumiem. Kamēr Serbija ir atbalstījusi Ukrainas teritoriālo integritāti, tā ir atteikusies atbalstīt sankcijas pret Krieviju.

Serbijas premjers gan publiski paziņojis, ka valsts var uzturēt labas attiecības ar Krieviju, vienlaikus saglabājot kursu uz iestāšanos Eiropas Savienībā.
0 Komentāru