Beidzot izdevies vienoties, ar kādiem nosacījumiem briti izstāsies no ES

1 komentārs

Pēc ilgu mēnešu strīdiem Londonai un Briselei piektdien, 8. decembrī, beidzot izdevās panākt vienošanos par nosacījumiem, ar kādiem briti izstāsies no Eiropas Savienības (ES).

Lielbritānijai līdz šim nācies piekāpties gandrīz visos jautājumos. Un pret premjeres Terēzes Mejas valdību par to jau izskan skarba kritika.

Tiesa, “Brexit” process ar to vēl ne tuvu nav galā. Tagad, kad ir norunāti izstāšanās noteikumi, sāksies sarunas par Lielbritānijas un ES attiecību modeli nākotnē.

Vēl pirmdien Lielbritānijas premjerministres Terēzes Mejas tikšanās ar Eiropas Komisijas prezidentu Žanu Klodu Junkeru beidzās bez rezultāta. Taču piektdien abām pusēm tomēr izdevās rast kompromisu un vienoties par nosacījumiem, ar kādiem briti no bloka šķirsies. Nolemts, ka robeža starp Ziemeļīriju un Īriju pēc “Brexit” netiks atjaunota, uz to bija uzstājusi ES puse. Tāpat panākta vienošanās, ka šobrīd Lielbritānijā dzīvojošie bloka pilsoņi varēs tur palikt.

Terēze Meja
Lielbritānijas premjerministre

Vienošanās padarīs skaidrus spēles noteikumus uzņēmējiem, bet kas ir vēl svarīgāk – visiem Lielbritānijas un ES pilsoņiem. Panāktā vienošanās garantēs tiesības ES valstu pilsoņiem, kas dzīvo Lielbritānijā, kā arī britiem, kuri dzīvo bloka valstīs. Viņi varēs savas dzīves turpināt kā līdz šim.

Savukārt par panākto finansiālo vienošanos, jeb tā dēvēto “šķiršanās rēķinu” neviena no pusēm konkrētu summu neatklāj. Meja vien izteikusies, ka tas esot “taisnīgs pret britu nodokļu maksātājiem”. Junkers nu iesaka pāriet uz “Brexit” saruna otro fāzi. Tajā jārisina jautājums par jauno, savstarpējās tirdzniecības līgumu.

Tikmēr Naidžels Farāžs, kas bija vadīja “Brexit” kampaņu pirms britu referenduma, vienošanos izsmej, norādot, ka Meja par daudz piekāpusies.

Galalēmumu par pāreju uz “Brexit” sarunu otro posmu būs jāpieņem dalībvalstu līderiem, kas jaunnedēļ Briselē tiksies uz kārtējo samitu.