Tūkstošiem bijušo sacīkšu zirgu sūta uz Anglijas lopkautuvēm, secina izmeklēšanā

1 komentārs
Tūkstošiem bijušo sacīkšu zirgu sūta uz Anglijas lopkautuvēm, secina izmeklēšanā
PN/SCANPIX

Dzīvnieku tiesību grupas “Animal Aid” veiktajā izmeklēšanā noskaidrots, ka tūkstošiem bijušo sacīkšu zirgu, no kuriem vairums iepriekš šim arodam apmācīti Īrijā, ik gadu tiek nosūtīti uz nokaušanu Lielbritānijas lopkautuvēs, izskanējis “BBC1 Panorama”.

Televīzijas programma ar nosaukumu “Zirgu skriešanās sacīkšu tumšā puse”, ir balstīta uz dzīvnieku tiesību grupas “Animal Aid” sniegtajiem materiāliem, kas iestājas par tiešu zirgu skriešanās sacīkšu aizliegšanu, kā arī liegumu šos dzīvniekus nokaut un izmantot pārtikā. Grupa izvietoja kameras “F Drury & Sons” vadītajā lopkautuvē, kurai ir zirgu kaušanas licence, un apgalvo, ka ir notvērusi “desmitiem bijušo sacīkšu zirgu nokaušanu, no kuriem lielākā daļa nāk no Īrijas”.

Ar slēpto kameru redzamajos video kadros fiksēti trīs zirgi, kas iepriekš bija vadošā trenera Gordona Eljota aprūpē, kuram patlaban ir aizliegts piedalīties sacīkstēs.

Eljots raidījumam stāstīja, ka viņš nevienu no šiem dzīvniekiem neesot sūtījis uz kautuvi, vienlaikus atzīstot, ka divi zirgi – Lielās cerības un Noskūpsti mani Kayf – tika nosūtīti zirgu tirgotājam, lai “pēc iespējas uzturētos mājās un, ja ne, tiktu humāni eitanizēti saskaņā ar noteikumiem”. Eljots arī saka, ka trešais zirgs tika atdots citam jātniekam pēc tā īpašnieka pieprasījuma un ka viņš uzzināja par tā nonākšanu kautuvē Anglijā, tikai sazinoties ar raidījuma programmas veidotājiem.

Programmā arī apgalvots, ka atklāti nopietni humānas kaušanas noteikumu pārkāpumi kautuvē, tostarp “91 gadījumu, kad kameras fiksēja, kā kāvējs nogalina zirgus nevis tuvumā, bet gan no attāluma”.

Linkolnas Universitātes veterinārās uzvedības medicīnas speciālists profesors Daniels Milss raidījumam paudis, ka attiecīgajā situācijā neizskatās, ka zirgs ir ticis apdullināts, lai nejustu sāpes. Var redzēt, ka tas pagriež galvu un kaklu.

“Tēmēt uz zirgu no attāluma ir pilnīgi neatbilstoši. Ja jūs eitanizējat zirgu, jums ir jātrāpa īstajā vietā. Ja tas ir reprezentatīvs veids, kā viņi tiek nogalināti, tad mums ir patiešām nopietna problēma. ”

Izmeklēšana arī norāda, ka “daudzi no sacīkšu zirgiem, kas tika nogalināti, kamēr darbojās dzīvnieku tiesību grupas kameras, tika nogādāti uz kautuvi no Īrijas, ceļojot vairāk nekā 350 jūdzes pa ceļu un jūru”, tostarp daži guva traumas. Turklāt “Animal Aid” apgalvo, ka vismaz 26 gadījumos kautuvē zirgi tika nogalināti viens otra redzeslokā, kas ir vēl viens kaušanas noteikumu pārkāpums.

Veterinārārste, doktore Hanna Donavana raidījumam paudusi, ka “350 jūdzes, kas potenciāli zirgu var ievainot, nav humāns dzīvnieku nogādāšanas veids. Tās ir nevajadzīgas ciešanas. Ja šos dzīvniekus paredzēts eitanizēt, tad to vajadzētu darīt mājās, samazinot viņu ciešanas, viņa paudusi.

Izmeklēšanā tiek apgalvots, ka iegūtie dati liecina – divu gadu laikā kopš 2019. gada sākuma – Anglijas kautuvēs ir nokauti vismaz 4000 sacīkšu zirgi. Tostarp zirgus, kuriem iepriekš bijusi izcila karjera sacīkstēs, atnesot tūkstošiem mārciņu ienākumu un kuri bija saistīti ar zināmākajiem vārdiem Īrijas sacīkstēs.

Tikmēr kautuve “Drury & Sons” noliegusi labturības prasību pārkāpumus, apgalvojot, ka tā ļoti rūpējas, lai uzturētu augstus labturības apstākļus, un tai ir nepieņemama jebkāda veida vardarbība pret dzīvniekiem. “Visi zirgi tiek cilvēcīgi iznīcināti, un gadījumos, kad rodas problēmas, mēs ātri rīkojamies, lai tos [labturības noteikumus] pārskatītu un labotu,” norādījis uzņēmums.

Lielbritānijas zirgu skriešanas pārvalde programmas veidotājiem apgalvoja, ka tā ir parādījusi “skaidru apņemšanos uzlabot jau tā augstos sacīkšu zirgu aprūpes standartus pirms sacīkstēm, to laikā un pēc tām” un ka tā “rūpīgi izvērtēs visas radušās neskaidrības.”

“BBC” pirmdienas vakara programmu pasūtījis neatkarīgais producentu uzņēmums “Nine Lives Media”.

1 komentārs