Bažas par paaugstinātu radiāciju Krievijas ziemeļos

19 komentāri
Bažas par paaugstinātu radiāciju Krievijas ziemeļos
TWITTER

Aptiekās Krievijas ziemeļos sāk izsīkt joda krājumi. Iedzīvotāju pastiprinātā interese par jodu sākās pēc sprādziena armijas testu poligonā, kas esot izraisījis īslaicīgu radiācijas līmeņa celšanos Severodvinskas pilsētā. Eksperti norāda, ka amatpersonu sniegtā informācija par notikušo ir ļoti skopa.

Amatpersonas sākotnēji ziņoja, ka incidentā Nonoksas armijas poligonā bojā gājuši divi cilvēki, tagad uzņēmums “Ros-atom” apstiprinājis piecu cilvēku bojāeju.

Uzreiz pēc incidenta amatpersonas ziņoja, ka reģistrēts radiācijas līmeņa kāpums, kas gan bijis īslaicīgs. Reģiona iedzīvotāji metušies uz aptiekām pirkt jodu, kas noteiktās devās var palīdzēt organismam pretoties radiācijas ietekmei.

Taču organizācijas “Greenpeace” pārstāvis norāda, ka informācija par incidenta apmēriem ir skopa. “Šobrīd mēs zinām divus faktus: ir noticis negadījums armijas bāzē, kas, visticamāk, radījis radioaktīvu vielu noplūdi. Un, otrs, – pilsētā, kas ir 30 kilometrus no negadījuma vietas, ir reģistrēts radiācijas līmeņa kāpums, ko var saukt par nopietnu. Lielākās bažas ir par radiācijas ietekmi uz cilvēkiem, kas dzīvo turpat netālu no šīs armijas bāzes,” komentē Konstantins Fomins.

Šī bāze ir vieta, kur tiek izmēģinātas visas Krievijas bruņoto spēku rīcībā esošās raķešu sistēmas, tai skaitā starpkontinentālās ballistiskās raķetes. “Rosatom” ziņo, ka ceturtdien, kad notika traģiskais incidents, pētnieku komanda testējusi kādas raķetes dzinēju.

Vides aktīvistu organizācijas “Greenpeace” pārstāvis arī pauda bažas par Krievijas radiācijas nozarē valdošo, neapmierinošo attieksmi pret drošības standartiem.

“Es to nesalīdzināšu ar Černobiļu, taču kopumā Krievijā ir liela problēma ar attieksmi pret radioaktīvajiem atkritumiem. Tas, vai notiek kāds incidents, vai arī radioaktīvās vielas nonāk vidē, pat nav tik svarīgi, kā tas, kāda šajā sfērā ir kopējā attieksme pret drošību.”

Incidents Nonoksas poligonā seko tikko piedzīvotajam sprādzienam munīcijas noliktavā Sibīrijā, kas izraisīja 16 stundas garu eksploziju sēriju. Incidentā tika nogalināts viens cilvēks, 13 ievainoti, bet vairāk kā 16 000 bija spiesti pamest savas mājas.

19 komentāri