Barselonā notikusi plaša demonstrācija pret Katalonijas neatkarības centieniem

1 komentārs
Barselonā notikusi plaša demonstrācija pret Katalonijas neatkarības centieniem

Svētdien Katalonijas galvaspilsētā Barselonā notika plaša demonstrācija pret reģiona neatkarības piekritēju centieniem atdalīties no Spānijas.

Demonstrāciju, kas notika tieši nedēļu pēc Katalonijas neatkarības referenduma, rīkoja organizācija “Societat Civil Catalana” (“Katalonijas pilsoniskā sabiedrība”), kas uzsver, ka pārstāv Katalonijas “klusējošo vairākumu”, bet uz šo pasākumu bija ieradušies cilvēki no dažādiem Spānijas reģioniem, tostarp galvaspilsētas.

Pēc policijas aplēsēm, demonstrācijā piedalījās aptuveni 350 000 cilvēku, kamēr rīkotāji apgalvo, ka dalībnieku skaits sasniedzis 930 000 līdz 950 000.

No Madrides protestētāji Barselonā ieradās ar rīta vilcienu, lai pievienotos akcijai. “Ieradāmies atbalstīt līdzpilsoņus un parādīt viņiem, ka viņi nav vieni,” ziņu aģentūrai AFP izteicies kāds madridietis, kas uz Katalonijas galvaspilsētu bija atbraucis kopā ar visu ģimeni.

Daļa protestētāju aicināja likt cietumā Katalonijas premjerministru Karlesu Pudždemonu par neatkarības referenduma rīkošanu, pārkāpjot Spānijas konstitūciju, savukārt citi vedināja uz dialogu, bet kāds plakāts vēstīja “Par Spānijas vienotību nevar lemt ne balsošanā, ne sarunās – tā ir jāaizstāv”.

Demonstranti aplaudēja, parādoties Spānijas policijas helikopteram, un spieda rokas policistiem pateicībā par viņu centieniem nepieļaut referendumu. Kā ziņots, cenšoties nepieļaut balsošanu, Madride uz Kataloniju bija nosūtījusi 10 000 vīru lielus nacionālās policijas spēkus, kas ieņēma vēlēšanu iecirkņus un cilvēku izklīdināšanai izmantoja arī gumijas lodes un stekus. Saskaņā ar Katalonijas valdības informāciju no policijas vardarbības referenduma laikā cieta 893 cilvēki.

Vienlaikus svētdienas protesta akcijas dalībnieki izsmēja Katalonijas reģionālās policijas vadību, kas faktiski ignorēja tiesas rīkojumu slēgt balsošanas iecirkņus un konfiscēt biļetenus.

Kā ziņots, Pudždemons otrdien gatavojas teikt uzrunu Katalonijas parlamentā, un neatkarības piekritēji pieļauj, ka viņš varētu pasludināt Katalonijas neatkarību.

Savukārt Spānijas premjerministrs Mariano Rahojs pieļāvis valsts vienotības saglabāšanai likt lietā visus Madrides rīcībā esošos likumdošanas līdzekļus, liekot noprast, ka nenoliedz arī iespēju atcelt Katalonijas autonomiju.

Tikmēr Katalonijas neatkarību atbalstošās galēji kreisās partijas “Candidatura d’Unitat Popular” (“Tautas vienotības kandidati”, CUP) pārstāve Nurija Žiberta kritizējusi Rahoju par “Katalonofobiju” un Madridi – par savas nostājas uzspiešanu katalāņiem.

“Madridē mēs novērojām centienus piepildīt autobusus uz Barselonu. Ikvienam ir tiesības protestēt, bet tas liecina par koloniālu loģiku, ja Barselonā ierodas autobusi [ar cilvēkiem] no citām Spānijas daļām,” viņa pirms svētdienas demonstrācijas sacīja ziņu aģentūrai DPA.

“Septiņus gadus neviens [Rahoja] valdībā nav bijis gatavs ieklausīties katalāņos,” Žiberta uzsvērusi, komentējot Madrides atsauci uz Spānijas konstitūciju, kas liedz kādam reģionam vienpusējā kārtā rīkot neatkarības referendumu.

“Likumam jākalpo cilvēkiem. Mēs tiekam turēti kā cietumā,” viņa izteikusies.

TOP komentāri

  • Viesturs Vecbaštiks
    +2 +2 0

    Viesturs Vecbaštiks

    Pirms īsa brīža atgriezāmies no Barselonas, kur piedalījāmies manifestācijā par Spānijas vienotību. Nezinu rīkotāju aplēses, bet Eiropas neatkarīgie novērotāji dalībnieku skaitu lēš no miljons 200.000 līdz pusotram miljonam (Barselonas vietējās pilsētas policijas "aplēses" var neņemt vērā, jo viņi tur vispār neparādījās, kā arī nekad vēl nav bijuši objektīvi). Ārkārtīgi jauka atmosfēra, lepno Spānijas karogu mežs, arī "senyera" (oficiālais Katalonijas reģiona karogs, saglabājies mantojumā no laika, kad daļa Katalonijas grāfistu bija Aragonas Karalistes provinces) un vēl vairāku citu valstu nacionālie karogi, jo daudzi ārzemnieki gribēja parādīt savu atbalstu Spānijai kataloniešu separātistu izraisītās muļķīgās krīzes gadījumā. Šī manifestācija bija lielisks piemērs gan īstam miermīlīgumam, gan stingrībai - cik ļoti tā atšķīrās no naidu un uzpūtību "izstarojošajiem" kataloniešu nacionālistu mītiņiem un demonstrācijām. Un - neviļus iešāvās prātā salīdzinājums: "Kad parādās saimnieks kaķis, žurkas pazūd - kur kura...". Tieši tā bija arī šodien Barselonā - nevienas "lupatas" (tā saucam kataloniešu nacionālistu izdomāto, no Kubas un Aragonas karogiem radīto "hibrīdu"), neviena nacionālistu "drosminieka" (bet viņu taču esot 2.2 miljoni!...), neviena reģionālā policista (kaut ātrāk šo bruņoto bandu atbruņotu un izformētu). Un - vispār uz ielām neviena policista, jo kulturālu un civilizētu pilsoņu manfestācijās tie nav nepieciešami. Ejot garām Nacionālās Policijas galvenajam iecirknim, katrreiz nākošais tūkstotis korī skandēja: "Jā, jā , jā, tā ir mūsu policija!" un "Jūs neesiet vieni!", katrreiz, kad virs manifestantiem gaisā apstājās Guardia Civil helikopters, visi to sagaidīja ar vētrainiem aplausiem. Ārkārtīgi jauka un vienojoša atmosfēra, godīgos kataloniešus atbalstoša un godinoša. Protams, neiztika bez aicinājuma valsts nodevējus apcietināt (loģiski, "prezidents" Pudždemons & banda jau "nopelnījuši" katrs gandrīz 20 gadus un turpina "pelnīt"). Katrā ziņā - lieliska un neaizmirstama civilizētu pilsoņu manifestācija, pilnīgs pretmets nacionālistu dauzoņām un huligāniem. Diemžēl, Latvijā joprojām atrodami daudzi, kuri tic "Delfi" izplatītajai nacionālistu dezinformācijai un uzstājas pret Spāniju, kura ir viena no pasaules visdemokrātiskākajām valstīm. Man kā ne tikai Spānijas, bet arī Latvijas pilsonim, dziļš kauns par manu latviešu tautiešu muļķību, pieņemot demagoģiju un dezinformāciju par patiesību un nespējot pat minimāli padomāt loģiski. Spānija bija, ir un būs vienota un nedalāma.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl