Baltijas valstu līderi ANO vērš uzmanību Lukašenko režīmam

4 komentāri
Baltijas valstu līderi ANO vērš uzmanību Lukašenko režīmam
REUTERS/SCANPIX

Vienā no nozīmīgākajiem ikgadējiem starptautiskajiem forumiem – ANO Ģenerālajā asamblejā – uzrunas teikuši arī Baltijas valstu līderi, kuri ANO tribīni izmantojuši pasaules uzmanības pievēršanai Aleksandra Lukašenko režīmam Baltkrievijā un Krievijas agresivitātei, vēsta TV3 Ziņas.

Lai piedalītos ikgadējā ANO Ģenerālajā asamblejā, Ņujorkā ieradušies līderi no vairāk nekā simts valstīm. Tiesa, ASV bija aicinājušas izmantot iespēju uzrunas teikt attālināti, lai mazinātu risku, ka masveidīgās pulcēšanās dēļ varētu uzliesmot Covid-19.

Vienlaikus ANO atgādināts, ka saskaņā ar Ņujorkā spēkā esošo regulējumu telpās notiekošu pasākumu dalībniekiem jābūt vakcinētiem. Tomēr ne visi ir gatavi sadarboties, iebildumus šādai prasībai izteikusi Krievija un Brazīlija.

Daudzi līderi savās uzrunās akcentēja nepieciešamību veiksmīgi pārvarēt pandēmijas sekas, kam pievērsās arī Latvijas prezidents Egils Levits. No ANO tribīnes viņš arī stingri nosodīja Aleksandra Lukašenko režīma izvērstās darbības pret baltkrievu pilsonisko sabiedrību un žurnālistiem.

Valsts prezidents vērsa pasaules uzmanību Lukašenko radītajai migrantu krīzei, norādot, ka režīms ļaunprātīgi izmanto un pakļauj augstam riskam mazaizsargātus dažādu pasaules reģionu pilsoņus, kurus mērķtiecīgi un neatlaidīgi raida Lietuvas, Latvijas un Polijas virzienā, lai tādējādi destabilizētu Eiropu.

Egils Levits, Valsts prezidents

“Mums ir pienākums un tiesības aizsargāt savas valsts robežas. Vienlaikus Latvija sadarbībā ar sabiedriskajām organizācijām sniedz humāno palīdzību cilvēkiem, kuri ir kļuvuši par Lukašenko režīma ķīlniekiem. Vienīgais risinājums Baltkrievijas krīzei ir jaunas, brīvas un atklātas prezidenta vēlēšanas starptautisko novērotāju klātbūtnē.”

Par Baltkrievijas radītajiem draudiem ANO Ģenerālo asambleju uzrunāja arī Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.

Gitans Nausēda, Lietuvas prezidents

“Baltkrievijas varasiestāžu bezatbildīgajai rīcībai var būt liela ietekme uz starptautisko drošību. Mēs to redzējām, kad 23. maijā tika nolaupīta “Ryanair” lidmašīna, ko piespieda nolaisties. Tas notika, pārkāpjot starptautiskās tiesības. Šādas darbības ir uzskatāmas par valsts atbalstītu teroraktu.”

Tikmēr prezidents Levits pievērsās arī situācijai Ukrainā, atgādinot, ka Krievija neatslābstoši turpina Ukrainas militāro iebiedēšanu. Kā uzsvēra Levits, tas liecina tikai par to, ka starptautiskajai sabiedrībai ir jāturpina iestāties par Ukrainas neatkarību, suverenitāti un teritoriālo vienotību.

4 komentāri